Bezpieczna chemia przemysłowa w branży spożywczej

Zestawienie słów „chemia” i „żywność” nigdy nie kojarzy się zbyt dobrze i nie jest akceptowalne przez wielu świadomych konsumentów. Jednak współczesna chemia przemysłowa jest niezbędna zwłaszcza w nowoczesnym procesie produkcyjnym przemysłu spożywczego, będąc przy tym absolutnie bezpieczna dla produkowanej żywności, a tym samym i dla człowieka. Pamiętajmy jednak, że nie chodzi tu absolutnie o wszelkiego rodzaju dodatki poprawiające smak, zapach oraz wygląd artykułów spożywczych. To zupełnie inna para kaloszy.

Chemia przemysłowa to nie chemia spożywcza!

Chemia przemysłowa to dziś nieodłączny element funkcjonowania praktycznie każdej branży produkcyjnej, również sektora spożywczego, który jest najbardziej zróżnicowanym obszarem przemysłowym w całej gospodarce. Jednak chemia przemysłowa wykorzystywana w produkcji żywności to nie to samo, co chemia spożywcza!

Większość artykułów spożywczych, które konsumujemy, wytwarzanych jest zarówno w wysoce zmechanizowanych, ogromnych fabrykach, jak i w małych, lokalnych firmach opierających swoją działalność na produkcji sezonowej. Pojawianie się coraz szerszej oferty produktowej, problemów z transportem, magazynowaniem oraz niską trwałością żywności sprawia, że konieczne jest wdrażanie coraz nowocześniejszych technologii i procesów produkcyjnych.

Takie procesy, jak pasteryzacja, chłodzenie, fermentacja czy też czyszczenie i mycie, które są powszechnie stosowane w branży spożywczej, wymagają zastosowania odpowiednich urządzeń mechanicznych oraz zaawansowanych linii produkcyjnych. Wszystkie maszyny tego typu muszą spełniać restrykcyjne normy prawne, które mają na celu zabezpieczenie konsumenta przed ryzykiem zachorowania po spożyciu produktów końcowych, a także muszą być odpowiednio konserwowane i serwisowane. Tu do gry wchodzi chemia przemysłowa.

Biodegradowalne i bezpieczne środki pielęgnująceChemia przemysłowa z zastosowaniem do żywności
umożliwia zoptymalizowanie wydajności pracy urządzeń mechanicznych, niweluje tarcie, zapewnia odpowiednią konserwację oraz ochronę maszynom eksploatowanym w sektorze spożywczym. Zastosowanie wysokiej jakości produktów chemicznych takich, jak np. Zmywacz na bazie pianki do sektora spożywczego NSF FOAM CLEANER marki Weicon czy też biodegradowalny, Warsztatowy płyn czyszczący WORKSHOP-CLEANER Weicon, pozwala na osiągnięcie jak najwyższej jakości produktu końcowego, obniża poziom obciążenia urządzeń oraz spełnia wszelkie normy BHP.

Maszyny wykorzystywane do produkcji w branży spożywczej są zazwyczaj wykonane z materiałów, które nie wchodzą w reakcję chemiczną z konkretnymi produktami spożywczymi oraz środkami czyszczącymi. Takie produkty, jak np. Olej mineralny METAL-FLUID Weicon czy też Olej mineralny BIO-FLUID marki Weicon, wykorzystywane do pielęgnacji i czyszczenia różnego rodzaju powierzchni przemysłowych, pozwalają zminimalizować praktycznie do zera ryzyko gromadzenia się na nich zabrudzeń oraz groźnych mikroorganizmów, a także zapewniają skuteczną ochronę antykorozyjną.


Chemia przemysłowa z zastosowaniem do żywności
to, wbrew pozorom, bezpieczne dla artykułów spożywczych, a tym samym i człowieka środki, pozwalające na utrzymanie odpowiedniej higieny w branży spożywczej. Umożliwiają one właściwe mycie, dezynfekcję, odkamienianie czy też zabezpieczanie antykorozyjne urządzeń wykorzystywanych w procesie produkcyjnym. Środki tego typu stosuje się często do mycia powierzchni mających bezpośrednią styczność z żywnością, jednak są one w pełni bezpieczne dla zdrowia i w żaden sposób nie wpływają na jakość produktu końcowego.