- Kategorie
- Szukaj
-
Narzędzia dla stolarzy
Stolarze to wykwalifikowani rzemieślnicy, którzy tworzą z drewna wyjątkowe meble i przedmioty codziennego użytku. Oprócz niezbędnej wiedzy z zakresu wszystkich dziedzin techniki, produkcja tych wyjątkowych wyrobów wymaga również umiejętności, pewnej ręki i specjalnych narzędzi stolarskich. Profesjonaliści i ambitni majsterkowicze mogą zaopatrzyć się w wysokiej jakości narzędzia dla stolarzy i cieśli w naszym sklepie.
Jakie narzędzia należą do podstawowego wyposażenia stolarza?
Z biegiem lat oferta narzędzi dla stolarzy bardzo się poszerzyła, dlatego często początkujący stolarze pytają, które z nich powinny znaleźć się w ich podstawowym wyposażeniu. Niezależnie od tego, czy wykonujesz drobne prace w drewnie, czy budujesz własne meble na zamówienie, w naszym sklepie znajdziesz odpowiednie narzędzia do obróbki drewna.
W Twoim warsztacie stolarskim oprócz oczywiście papieru, ołówka i różnego rodzaju klejów nie powinno zabraknąć narzędzi pomiarowych i znakujących. Z ich szerokiej gamy uważamy, że kątowniki, kątomierze i taśmy miernicze są niezbędne dla każdego stolarza. Podobnie jest z narzędziami do ostrzenia. Ostre strugi i dłuta umożliwiają stolarzowi czystą i precyzyjną pracę. Strug skutecznie wykańcza powierzchnie drewniane i umożliwia wymagającym majsterkowiczom precyzyjną pracę dzięki bezpiecznemu usuwaniu wiórów. Jest dostępny jako narzędzie ręczne lub jako urządzenie elektryczne do obróbki drewna. Płaszczyzna szorująca najlepiej nadaje się do grubszych prac ręcznych. Jeśli deska wymaga wygładzenia, użyj płaszczyzny wygładzającej.
Przykładowe narzędzia dla stolarzy
Do pracy z dłutem potrzebny jest młotek. Jest to również ważne narzędzie do łączenia kilku kawałków drewna. Młotek: dwufunkcyjny, bezodrzutowy, czy gumowy jest potrzebny nie tylko do wbijania gwoździ, ale także np. do prawidłowego mocowania elementów złącznych. Podobnie jak młotek, śrubokrętsłuży do wykonywania połączeń śrubowych. Istnieje wiele różnych typów tego narzędzia z różnymi główkami, które dostosujesz do wykonywanej pracy.
Przy usuwaniu wierzchniej warstwy drewna niezwykle przydatna jest również szlifierka. Dzięki niej efektywnie i bez większego wysiłku możesz obrabiać duże powierzchnie. W tym celu najlepiej najpierw zamocować przedmiot na stole warsztatowym za pomocą zacisku. Jeśli chcesz zeszlifować futryny drzwi lub inne stałe przedmioty w domu, pamiętaj, aby dobrze przykryć inne przedmioty. Podczas szlifowania powstaje dużo drobnego pyłu, który czasami może być toksyczny! Dlatego podczas pracy najlepiej jest nosić maskę i okulary ochronne.
Drewno często musi być również wypolerowane papierem ściernym. Aby praca przebiegała sprawnie, a drewno było ładnie wygładzone, zalecamy rozpoczęcie pracy z użyciem papieru ściernego od gruboziarnistego do drobnoziarnistego. Jeśli na przykład chcesz usunąć warstwę lakieru z drewna, powinieneś pracować z ziarnistością około 40 lub 60, aby szybko usunąć większą warstwę. Pamiętaj też, żeby nigdy nie wywierać zbyt dużego nacisku na drewno, w przeciwnym razie powstaną w nim nieestetyczne bruzdy.
Jednym z najważniejszych narzędzi w pracy stolarza jest piła, aby za jej pomocą przyciąć kawałek drewna według własnych upodobań. Piła jest też potrzebna do wykonywania połączeń na wpust i czop. Ze względu na dużą liczbę różnych rodzajów cięć, istnieje tyle samo rodzajów pił: od pił ręcznych po precyzyjne piły otworowe. Bardzo dużą różnorodność pił można zasadniczo podzielić na piły japońskie i zachodnie. Tradycyjne i dobrze nam znane piły wykonują pracę ruchem w tył i przód, a japońskie piły tną jednym ruchem. Piły otworowe są dostosowane do pracy z elektrycznymi wiertarkami przewodowymi i bezprzewodowymi. Wiertarka w warsztacie stolarskim jest również bardzo potrzebna podczas wstępnego nawiercania otworów pod śruby lub podczas wiercenia gniazda pod kołki.
Zaciski śrubowe są szczególnie przydatne przy wykonywaniu pojedynczych elementów, np. do mebli. Można ich użyć do przymocowania wygiętej listwy do frezarki lub do utrzymania kształtu wygiętego kawałka drewna podczas klejenia. Zacisk śrubowy jest niezbędny dla majsterkowiczów, ponieważ dzięki indywidualnie regulowanej szerokości zacisku mocuje się drewno w taki sposób, że nie ślizga się ono i jest łatwe w obróbce. W ten sposób można łatwo rozpocząć obróbkę drewna. Jeśli chcesz usztywnić element innymi kawałkami drewna, na przykład poprzez przykręcenie lub sklejenie kilku kawałków drewna, dostępne są specjalne kleje do drewna.
Zestawy dla stolarzy
Sklepy często oferują kompletne zestawy narzędzi stolarskich. Jest to dobry pomysł na początek, zwłaszcza dla niedoświadczonych majsterkowiczów. W ten sposób nie muszą dużo inwestować i mogą od razu rozpocząć pracę. Z kolei doświadczeni stolarze powinni samodzielnie i indywidualnie dobierać swoje narzędzia. Zalecamy to również dlatego, że w większości przypadków kompletne zestawy nie zawierają wszystkich niezbędnych narzędzi.
W naszym sklepie znajdziesz profesjonalne narzędzia stolarskie renomowanych producentów, które pozwolą Ci skompletować idealny zestaw dostosowany do Twoich potrzeb.