- Kategorie
- Szukaj
-
Klucze płasko-oczkowe
Klucze płasko-oczkowe jak sama nazwa wskazuje są z jednej strony zakończone oczkiem, a z drugiej kluczem płaskim o tym samym rozmiarze. Oczko klucza pozwala na dokładniejsze uchwycenie śruby bądź nakrętki z każdej strony, co zdecydowanie wpływa na ergonomię i efektywność wykonywanej pracy i przeciwdziała zniszczeniu nakrętki śruby.
Klucze płasko oczkowe to bardzo popularne narzędzia, które można znaleźć w każdym warsztacie, ale także w każdej domowej skrzynce narzędziowej. Ponieważ całkowicie otaczają śrubę, doskonale chronią jej powierzchnię przed ścieraniem, a tym samym przed uszkodzeniem. Warto również wiedzieć, że klucze oczkowe są uważane za wygodniejsze w użyciu niż klasyczne klucze płaskie. Wynika to głównie z większej powierzchni styku, która zapobiega ślizganiu się narzędzia. Z tego powodu są one używane do różnych prac, ale najczęściej do dokręcania lub odkręcania sześciokątnych nakrętek i śrub. Krótko mówiąc, jest to nieoceniony pomocnik przy wykonywaniu drobnych napraw.
Rodzaje kluczy oczkowych
Do odkręcania i dokręcania śrub i nakrętek z łbem sześciokątnym stosuje się standardowe klucze płasko oczkowe. Rozmiar klucza zależy od odległości pomiędzy szczękami. Istnieją dwie popularne metody pomiaru tego parametru w systemie metrycznym lub calowym.
W tej kategorii dostępnych jest wiele rodzajów kluczy o różnych profilach, klucze oczkowe dwustronne z grzechotką, klucze oczkowo-szczękowe, a także: wygięte, OPEN-BOX, otwarte, odsadzone, sześciokątne, dwunastokątne, płaskie kątowe, sanitarne, hakowe, nastawne, udarowe, wzmocnione jednostronne.
Klucze oczkowe o zamkniętym końcu z dwunastokątnym profilem są często używane przez mechaników, hydraulików, serwisantów i elektryków. W porównaniu z kluczami płaskimi praca z tymi narzędziami jest wygodniejsza i bezpieczniejsza. Zamknięty pierścień zmniejsza ryzyko ześlizgnięcia się klucza ze śruby podczas obracania i uszkodzenia jej główki. To szczególnie ważne, gdy praca odbywa się w ciasnych, trudno dostępnych miejscach.
Jak mierzone są klucze oczkowe?
Rozmiary kluczy oczkowych są określone jako rozmiar sześciokątnej główki, do której klucz może być użyty. Rozmiary profili kluczy oczkowych są dostępne dla główek sześciokątnych od 4 mm do 50 mm. Długość klucza wzrasta wraz z rozmiarem główki klucza, od około 100 mm do 500 mm. Aby dobrać rozmiar klucza oczkowego do kwadratowych łbów śrub, należy zwiększyć rozmiar łba śruby o 25%, aby znaleźć przybliżony rozmiar odpowiedniego 12-punktowego klucza oczkowego. Na przykład, główka kwadratowa 12 mm wymaga 12-punktowego klucza oczkowego o podanej wielkości 12×1,25 = 15 mm.
Nasz sklep z kluczami płasko oczkowymi oferuje narzędzia we wszystkich kształtach i rozmiarach. Wiele z nich zostało opracowanych z myślą o konkretnym zadaniu. Producenci tacy jak GEDORE, WERA, BAHCO, STAHLWILLE i KUŹNIA dostarczają nam dobre klucze płasko oczkowe, które można kupić pojedynczo, ale także zestawy kluczy, dzięki którym można od podstaw skompletować swoją skrzynkę narzędziową. W końcu najważniejszą rzeczą przy użyciu klucza jest to, aby idealnie pasował do nakrętki. Zbyt duży klucz będzie się zsuwać, często uszkadzając nakrętkę. Kupując tanie klucze płasko oczkowe, metryczne w naszym sklepie internetowym, zawsze wybierasz narzędzia wysokiej jakości.
Przydatne porady!
Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że klucz jest idealnie dopasowany do powierzchni nakrętki. Luźne osadzenie spowoduje poślizg, co może uszkodzić nakrętkę. Jeśli nakrętka jest bardzo mocno dokręcona, upewnij się, że ręka ma swobodę ruchu. Nagłe poluzowanie nakrętki pod naciskiem może spowodować otarcia skóry, a nawet poważniejsze uszkodzenia dłoni. Podczas obróbki elementów chromowanych, takich jak gwintowniki, należy chronić metal za pomocą skrawków skóry pomiędzy metalowymi szczękami. Jeśli nakrętka nie chce się poruszyć, nałóż odpowiedni olej i poczekaj, aż zacznie działać. W przypadku zardzewiałych nakrętek należy je najpierw wyczyścić za pomocą drucianej szczotki.