outlet OUTLET

promocje PROMOCJE

producenci PRODUCENCI

  • Kategorie
  • Szukaj
  • Młotowiertarki i młoty udarowe

Młotowiertarki i młoty udarowe to bogata oferta elektronarzędzi, które świetnie sprawdzają się zarówno w budownictwie, jak i również podczas prac remontowych – pozwalając na pracę z twardymi materiałami, takimi jak: kamień, beton, czy też cegła. W tym dziale odszukasz narzędzia wyposażone w liczne funkcje, do których należy zarówno tradycyjne wiercenie, jak i wiercenie z udarem, bądź też dłutowanie.

Młotowiertarki służą do wiercenia otworów o dużej średnicy w bardzo twardych nawierzchniach, np. w betonie, kamieniu oraz marmurze.

Przy robotach wyburzeniowych i skuwaniu nawierzchni najbardziej liczy się duża moc którą są w stanie zapewnić nam młoty udarowe lub młoty wyburzeniowe.

W tych elektronarzędziach możemy wyróżnić trzy systemy montażu narzędzi:

  • SDS-max
  • SDS-plus
  • wpust sześciokątny

Alternatywą dla młotowiertarek i młotów udarowych zasilanych prądem są młotowiertarki udarowe akumulatorowe to elektronarzędzia, które z pewnością mogą zastąpić tradycyjne młotowiertarki zasilane sieciowo. Dużej pojemności ogniwa akumulatorów pozwalają na pracę nawet do kilku godzin, często oferując taką samą moc urządzenia, jak przy urządzeniu zasilanym prądem z gniazdka.

MŁOT UDAROWY OBROTOWY SDS-MAX KANGO 540S
Produkt niedostępny

Młotowiertarka, młot udarowy, młot wyburzeniowy – działanie, różnice

Dla osób niezaznajomionych z tematem, młoty udarowe, młotowiertarki czy młoty kujące mogą wydawać się tym samym typem urządzenia – oferują bowiem podobną funkcjonalność, pozwalając na wiercenie z włączoną i wyłączoną funkcją udaru czy kucie w betonowych ścianach. Diabeł jak zwykle tkwi jednak w szczegółach i każde z tych urządzeń spisze się w innych warunkach i do innych zastosowań.

Młotowiertarka jest z tych trzech urządzeń zdecydowanie najmniejsza i najporęczniejsza. Doskonale nadaje się do użytku przez mniej doświadczone osoby, spełni się też w zastosowaniach domowych. Co więcej, poza samym kuciem, pozwala także na wiercenie – jeśli wyłączymy w niej funkcję udaru, nadaje się także do wykonywania nawiertów w metalu czy drewnie (oczywiście przy wykorzystaniu odpowiedniego wiertła).

Młoty udarowe obrotowe, a w szczególności młoty udarowe kujące choć mogą być wykorzystywane do nawiertów, służą głównie do kucia w betonie i kamieniu, a także do skuwania tynku. Są to urządzenia, które w dalszym ciągu mogą sprawdzić się w domowych warunkach, do okazjonalnych prac, jednak częściej wykorzystywane są przez profesjonalne firmy remontowe. Młoty wyburzeniowe służą z kolei do kucia i przede wszystkim wyburzania – wykorzystuje się je głównie podczas prac rozbiórkowych. Tego typu młoty do betonu są też zdecydowanie najmniej poręczne ze wszystkich trzech opisanych tu urządzeń – wymagają odpowiedniej siły i umiejętności od operatora.

Młotowiertarka – kiedy będzie lepsza od wiertarki z funkcją udaru

Standardowo, młotowiertarka i wiertarka wyposażona w funkcję udaru mogą posłużyć do tych samych celów – sprawdzą się zarówno podczas wiercenia w betonie, jak i kamieniu, metalu czy drewnie. Różnica sprowadza się do wymagań użytkownika. Jeśli szukamy sprzętu do okazjonalnych nawiertów w cieńszych ścianach, wiertarka z udarem spisze się znakomicie. 

Jednakże, w przypadku grubszych ścian z betonu – standardu w starszym budownictwie – praca z tego typu urządzeniem będzie co prawda możliwa, lecz bardzo męcząca i czasochłonna, nawet jeśli zastosujemy najwyższej jakości osprzęt. Tutaj lepiej sprawdzi się porządna młotowiertarka, którą cechuje po prostu większa energia udaru. Tym, co wyróżnia młotowiertarki, jest pneumatyczne wspomaganie. Zwiększa ono siłę nacisku na wierconą powierzchnię – przez co nie jest konieczne mocne dociskanie narzędzia, jak w przypadku wiertarek udarowych.

Dobrym pomysłem jest inwestycja w młotowiertarki SDS. Urządzenia wyposażone w ten system mocowania pozwalają na szybką zmianę osprzętu – dłuta do kucia, wiertła do metalu czy drewna – bez konieczności korzystania z kluczy. Na uwadze trzeba mieć jednak fakt, że młotowiertarki są z zasady znacznie cięższe niż standardowe wiertaki z udarem, wymagają też pewnej wprawy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze młotowiertarki

Na rynku znaleźć można dosłownie tysiące modeli młotowiertarek, wiertarek udarowych czy młotów wyburzeniowych. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas ich wyboru, by nie przepłacić, a móc cieszyć się wydajnym narzędziem? Na pewno warto pamiętać o:

Marce. W przypadku elektronarzędzi jest to kluczowa sprawa. Sprzęt dobrej, renomowanej marki, jak Bosch, Milwaukee czy DeWalt cechować będzie większa wydajność, a przede wszystkim wytrzymałość – urządzenie z powodzeniem posłuży przez wiele lat;

Sposobie mocowania osprzętu. Dziś warto szukać narzędzia, które będzie wyposażone w system mocowania SDS – choć jest ono w zasadzie standardem, warto mieć to na uwadze;

Wadze urządzenia. Jeśli nie jesteś pracownikiem firmy remontowo-budowlanej i nie potrzebujesz młota do burzenia betonowych ścian, a jedynie do okazjonalnych prac, warto rozejrzeć się za lżejszym urządzeniem;

Sposobie zasilania. Choć lwia część urządzeń tego typu wyposażona jest w kabel zasilający, bez problemu znaleźć można także i takie wyposażone w akumulator. Oferują one zbliżone parametry i umożliwiają nawet kilka godzin ciągłej pracy, a dają nieporównywalnie większą mobilność niż ich „kablowe” odpowiedniki.

Jako sklep z młotami udarowymi, Narzedziowy24.eu oferuje produkty ze wszystkich opisanych powyżej grup – młoty wyburzeniowe, udarowe, młotowiertarki – wyłącznie od renomowanych producentów.