outlet OUTLET

promocje PROMOCJE

producenci PRODUCENCI

  • Kategorie
  • Szukaj
  • Klucze dynamometryczne

Klucze dynamometryczne to narzędzia przeznaczone do dokręcenia śrub lub nakrętek z precyzyjnie określoną siłą tzw. momentem. Klucze tego typu są wykorzystywane w celu odpowiedniego dokręcenia, zgodnego z zaleceniami producenta. Dzięki użyciu klucza dynamometrycznego mamy pewność, że nie uszkodzimy śruby, bądź nakrętki.

Klucze dynamometryczne do kół

Moment dokręcania śruby to po prostu moment siły jaki trzeba użyć do dokręcenia danej śruby. Moment ten jest ściśle określony przez producenta danego elementu i jest uzależniony np. od rozmiaru śruby. Przy odkręcaniu śruby klucz dynamometryczny pokaże wykorzystaną do tego siłę. Przy takich działaniach ważna jest precyzja, dlatego gdy śruba uzyska odpowiedni poziom dokręcenia, słyszalny jest dźwięk kliknięcia dobiegający z główki narzędzia.

Elektroniczne klucze dynamometryczne

Klucz dynamometryczny to rodzaj narzędzia ręcznego wykorzystywanego w wielu dziedzinach przemysłowych, głównie: motoryzacji i lotnictwie. Tam gdzie liczy się dokładność oraz pewność działania czyli przy naprawie głowicy, dokręceniu kół itp.

Występuje kilka rodzajów kluczy dynamometrycznych, w zależności od przeznaczenia, momentu siły, jakości wykonania oraz precyzji dokręcania. Możemy je podzielić na:

  • klucze dynamometryczne wskazówkowe

  • klucze dynamometryczne mechaniczne

  • klucze dynamometryczne cyfrowe (elektroniczne)

  • klucze dynamometryczne łamane

Tanie klucze dynamometryczne

Klucze dynamometryczne dostępne w ofercie sklepu Narzedziowy24.eu dostarczane są przez takich producentów jak: BetaDraperGedoreStahlwille.

Do czego służą klucze i zestawy kluczy dynamometrycznych?

Rozwój technologii, coraz większa precyzja wykonywania poszczególnych elementów mechanicznych oraz ich połączeń, postawiły przed nam zupełnie nowe wymagania. Obsługa wielu urządzeń za pomocą tradycyjnego młotka, śrubokrętu i zwykłego klucza przestała być możliwa. Komplikacja mechanizmów poskutkowała produkcją przeznaczonych specjalnie do ich obsługi narzędzi. Jednymi z takich narzędzi są właśnie klucze dynamometryczne poszczególnych typów.

Narzędzia dynamometryczne powstały z myślą o tworzeniu połączeń pomiędzy określonymi elementami wymagającymi zamocowania ze ściśle określoną siłą. Siła ta nie może być zbyt mała – grozi to poluzowaniem, a nawet zerwaniem połączenia, ani też zbyt duża – to z kolei mogłoby oznaczać np. zerwanie śruby lub nierównomierny rozkład sił na poszczególnych mocowaniach. Dynamometryczne klucze dobrej jakości są w stanie dokładnie określić moment obrotowy i poinformować użytkownika, kiedy zadana siła połączenia została osiągnięta. Niektóre mają dodatkowo wbudowaną funkcję blokady, która uniemożliwia użycie siły większej, niż wprowadzona w ustawieniach.

Jaki klucz dynamometryczny wybrać?

Jak to już było wyżej opisane, istnieje kilka podstawowych typów kluczy dynamometrycznych, wśród których dokonujemy wyboru. Należy jednak pamiętać, że sam typ klucza to jeszcze nie wszystko. Na co jeszcze należy zwracać uwagę podczas zakupu?

• Marka – marka producenta klucza zawsze była, jest i będzie synonimem jakości. Jeśli zależy Wam na narzędziach dynamometrycznych wysokiej klasy, starajcie się wybierać produkty renomowanych marek.

• Rozmiar napędu – z reguły określany w calach, np. klucz dynamometryczny 1/2”.

• Zakres momentu obrotowego – podawany w niutonometrach (Nm).

• Dokładność – klucze dynamometryczne, w zależności od zastosowanego mechanizmu, przeznaczenia i jakości wykonania, posiadają różną dokładność. Do połączeń i mechanizmów o wyjątkowym znaczeniu oraz wrażliwości, należy zawsze używać kluczy o najwyższej dokładności. Oczywiście, liczy się również cena, jednak o to, aby była ona jak najlepsza, zadbaliśmy już sami.

Jak używać narzędzi dynamometrycznych?

Najpowszechniejszym zastosowaniem kluczy dynamometrycznych jest użycie ich do przykręcania kół samochodowych. Na ich przykładzie instrukcja posługiwania się tego typu narzędziami przedstawia się następująco:

1. Sprawdzenie w książce serwisowej, z jaką siłą należy przykręcić śruby mocujące koła.

2. Ustawienie podanej wartości na kluczu dynamometrycznym.

3. Dokręcanie śrub do momentu, aż siła ta zostanie osiągnięta (o czym poinformuje nas mechanizm klucza).

I to wszystko. Proste, szybkie i wyjątkowo skuteczne. Właśnie takie są wszystkie klucze dynamometryczne, jakie znajdziecie w ofercie naszego sklepu.

klucze dynamometryczne Beta

# klucze dynamometryczne Cromwell

# klucze dynamometryczne Forum

# klucze dynamometryczne Gedore

# klucze dynamometryczne Stahlwille

# klucze dynamometryczne Yato

# czym jest klucz dynamometryczny