Klucz dynamometryczny – co to takiego?
 
Proces wyboru należy rozpocząć od dokładnej analizy narzędzia i funkcji, jakie ma spełniać. Klucz dynamometryczny to narzędzie stosowane do dokręcania i odkręcania różnego rodzaju śrub, z określoną siłą. Budowa klucza pozwala na to, że siła, czyli tak zwany moment jest precyzyjnie ustalany i utrzymywany podczas użytkowania. Jest to możliwe dzięki obecności sprężyny. Sprężyna napina się w odpowiedni sposób podczas dostosowywania siły wkręcania. W momencie, w którym pożądana siła zostanie osiągnięta, specjalna zapadka blokuje klucz, pozwalając używać go z tą właśnie uzyskaną siłą. Klucz dynamometryczny ze względu na swoje właściwości najczęściej używany jest w motoryzacji, dzięki niemu możliwej jest dokręcenie wielu newralgicznych śrub w pojazdach, lub innych maszynach.


Klucz dynamometryczny – jaki wybrać, czym kierować się przy wyborze?
 
Zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i w domowych mini warsztatach amatorów majsterkowania można znaleźć różnego rodzaju narzędzia, klucze, śrubokręty czy elektronarzędzia. W zależności od potrzeb i możliwości wachlarz posiadanych sprzętów może być naprawdę szeroki. Warto więc wybierać funkcjonalne narzędzia dobrej jakości, aby na długo cieszyć się ich użytkowaniem, a także, aby sprawdzały się podczas różnych prac. Klucz dynamometryczny to jedno z tych narzędzi, które warto mieć w amatorskim domowym warsztacie, gdyż za jego pomocą możemy dokręcić różne rodzaje śrub, z różnym natężeniem siły. Czym zatem kierować się podczas zakupu klucza dynamometrycznego, aby spełniał swoje najważniejsze funkcje i do tego był trwały i solidny?

Klucz dynamometryczny Gedore


Rodzaje kluczy dynamometrycznych – jaki wybrać?
 
Oferta dostępnych na rynku kluczy dynamometrycznych jest naprawdę obszerna, dlatego warto zapoznać się z ich charakterystyką i wybrać ten, który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom. Wśród kluczy dynamometrycznych wyróżniamy następujące rodzaje:
  • Klucz dynamometryczny wychylny – jego cechą charakterystyczną jest to, że podczas pracy w momencie, kiedy śruba stawia opór, wskaźnik na kluczu wychyla się, co pozwala dowiedzieć się na skali, z jaką siłą obecnie dokręcamy.
  • Klucz dynamometryczny mechaniczny – to najbardziej popularny rodzaj kluczy, jego cechą charakterystyczną jest swoisty dźwięk, wydawany w momencie, gdy śruba zostaje dokręcona z określoną siłą.
  • Klucz dynamometryczny wyzwalany – jego działanie charakteryzuje się tym, że podczas pracy wyzwalany jest przez ruch kątowy o około 3 stopnie, natomiast po osiągnięciu pożądanej siły dokręcania, wydaje swoisty dźwięk.
  • Klucz dynamometryczny wskazówkowy – jego cechą charakterystyczną jest specjalna wskazówka, która obrazuje siłę dokręcania.
  • Klucz dynamometryczny łamany – jego działanie charakteryzuje się tym, że po osiągnięciu pożądanej siły dokręcania, przednia część klucza wyłamuje o 20 stopni.
  • Klucz dynamometryczny sprzęgłowy – jego mechanizm charakteryzuje się tym, że po uzyskaniu określonej siły praca jest blokowana przez tzw. prześlizgiwanie się produktu.
  • Klucz dynamometryczny elektroniczny – jego cechą charakterystyczną jest wysoka dokładność i precyzja pracy a ponadto dodatkowe funkcje takie jak zapamiętywanie ustawień pracy.
Klucz dynamometryczny Stahlwille


Jest wiele rodzajów kluczy, a ostateczny wybór powinien przede wszystkim zakładać potrzeby i zakres pracy, jaki będziemy nim wykonywać. Do amatorskich domowych warsztatów w zupełności wystarczą jednak niedrogie klucze mechaniczne, sprzęgłowe, czy łamane. Klucze elektroniczne, bądź wskazówkowe sprawdzą się w profesjonalnych zakładach naprawczych, gdzie liczy się precyzja i zakres pracy jest znacznie większy, co pozwala na inwestycję w droższy klucz. Pełną ofertę kluczy dynamometrycznych znajdziecie Państwo w naszym sklepie internetowym www.narzedziowy24.eu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem.