outlet OUTLET

promocje PROMOCJE

producenci PRODUCENCI

  • Kategorie
  • Szukaj
  • Płytki wzorcowe ze stali

Zestawy płytek wzorcowych są nieodzownym elementem każdego warsztatu, w którym posługujemy się narzędziami pomiarowymi, używane są one do kalibracji lub zerowania przyrządów pomiarowych, kalibratorów, szablonów itp.

W naszej ofercie znaleźć można płytki klasy 2 – tzw. "warsztatowa" oraz płytki klasy 1 - jakość inspekcyjna.

Zestawy pochodzą od wiodącego producenta jakim jest CROMWELL. Wykonano je zgodnie z surowymi kryteriami jakości, które zapewniają solidność i całkowitą precyzję. Zawartość w drewnianej kasecie z dołączonym certyfikatem kalibracji.

Płytki wzorcowe to wzorce długości w formie prostopadłościanów. Ich funkcją jest sprawdzanie oraz kalibracja przyrządów pomiarowych i urządzeń do badań lub pomiarów bezpośrednich. Płytki są zazwyczaj sprzedawane w postaci bloczków o różnej długości i gradacji, dlatego najczęściej dostępne są jako kompletne zestawy. Dzięki przyleganiu precyzyjnie obrobionych powierzchni pomiarowych możliwe jest układanie ich w stosy, tak że przy użyciu zaledwie 5 płytek wzorcowych można wyprodukować do 20.000 wzorców o podziałce co 10 μm. 

Materiały i zastosowanie

Wprawdzie płytki wzorcowe mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najczęściej stosowana jest wysokostopowa, hartowana stal łożyskowa. Natomiast określona temperatura referencyjna wynosi 20°C. Podczas procesu docierania powierzchnia wszystkich wariantów płytek używanych do łączenia wymiarów końcowych w jedną całość zostaje zredukowana do zera i pozbawiona chropowatości powstałych w wyniku wcześniejszej obróbki. Aby uzyskać absolutnie równą warstwę połączenia, poszczególne bloczki muszą być do siebie idealnie dociśnięte, dlatego nigdy nie wolno ich układać pionowo. Z tego też względu zachowanie ostrożności i prawidłowa obsługa są niezbędne dla osiągnięcia dokładnej kalibracji narzędzi pomiarowych, kontroli wymiarów i długiej żywotności płytek.

Płytki wzorcowe dostępne w naszym sklepie produkowane są w dwóch klasach dokładności: 1 i 2. Klasa dokładności 1, zwana również klasą testową, stosowana jest do pomiarów wzorców kontrolnych i sprawdzianów, do wzorcowania przyrządów laboratoryjnych np. długościomierzy, mikrometrów oraz do dokonywania pomiarów w laboratoriach mierniczych. Klasa dokładności 2, zwana również klasą warsztatową, stosowana jest jako wzorzec nastawczy i kontrolny dla przyrządów pomiarowych o mniejszej dokładności, jako substytut sprawdzianów szczękowych oraz do kalibracji narzędzi takich jak np. suwmiarki. Na naszej stronie dostępne są zestawy płytek wzorcowych ze stali firmy CROMWELL, które wykonano zgodnie ze specyfikacją BS EN ISO 3650. Płytki sprzedawane są w drewnianej kasecie z dołączonym certyfikatem kalibracji UKAS.

Konserwacja płytek wzorcowych

Po użyciu płytek wzorcowych należy zawsze rozdzielić powierzchnie współpracujące, a następnie oczyścić je smarem bezkwasowym i wytrzeć do sucha. Konserwacja ta jest niezbędna dla zachowania jakości płytek i dokładności pomiaru. Ponadto, nie należy pozostawiać połączonych płytek na kilka dni, gdyż zachodzi wtedy zjawisko tzw. spawania na zimno. Dotyczy to w szczególności płytek wzorcowych wykonanych ze stali nierdzewnej. Ze względu na wysoką jakość płytek, atomy na obu powierzchniach stykają się ze sobą i dzięki siłom przyciągania może to doprowadzić do tworzenia stabilnych połączeń atomowych pomiędzy dwoma obiektami. Późniejsze wymuszone oddzielenie może spowodować pogorszenie lub nawet zniszczenie jakości powierzchni. 

Znaczenie płytek wzorcowych

Płytki wzorcowe produkowane są z najwyższą precyzją do testowania i kalibracji przyrządów pomiarowych, narzędzi lub części maszyn. Płytki są oferowane nie tylko w różnych podziałkach, ale również w różnych klasach tolerancji, które określają, jakie odchylenia wymiarowe są akceptowane w polu tolerancji. Dzięki możliwości bardzo dokładnej kontroli można uniknąć błędów, których nie da się wykluczyć przy użyciu standardowych urządzeń pomiarowych. Kolejną zaletą płytek wzorcowych, której nie należy lekceważyć, jest swoboda łączenia różnych rozmiarów. Eliminuje to konieczność produkowania i utrzymywania nieskończonej liczby stałych urządzeń testowych.