outlet OUTLET

promocje PROMOCJE

producenci PRODUCENCI

  • Kategorie
  • Szukaj
  • Wiertła rurowe (trepanacyjne)

Wiertła rurowe inaczej zwane wiertłami koronowymi i frezami trepanacyjnymi to bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnych wierteł krętych. Dzięki frezowaniu powierzchni przez wiertło rurowe bez skrawania materiału znajdującego się wewnątrz otworu wiertła, a nie wierceniu zyskujemy na jakości powierzchni obrabianej (nie powstaje wypływka materiału) i wiertło rurowe skrawa przy użyciu znacznie mniejszej siły pionowej (posuw) w osi Z.

Dla skutecznego używania, wierteł rurowych warto zaopatrzyć się w pilota, który spełnia rolę nie tylko stabilizującą wiertło (centruje wiertło trepanacyjne), ale również wypycha obrobioną resztkę materiału ze środka, umożliwia to wbudowana w oprawkę sprężyna.


Sklep Narzędziowy24.eu obecnie oferuje szereg wierteł
trepanacyjnych osobno lub w zestawach, długich i krótkich, w różnych średnicach. Nasza oferta jest jednak ciągle rozbudowywana, dlatego zachęcamy do składania zapytań ofertowych na wiertła rurowe, produkowane przez jednego z wiodących producentów branży przemysłowej, firmy CROMWWEL.

Wiertła trepanacyjne – czym są i do czego są wykorzystywane

Wiertła rurowe – trepanacyjne, zwane również wiertłami koronowymi lub frezami trepanacyjnymi to specjalne narzędzia, za sprawą których możliwe jest wykonywanie otworów nawet o dużych średnicach, także w bardzo twardych materiałach jak beton czy stal. Pod względem budowy diametralnie różni się od typowego wiertła lub wiertła krętego. Zamiast pojedynczego świdra, wiertło rurowe zbudowane jest na kształt rury lub garnka, a jego zewnętrzna część pokryta jest ostrzem.

Również sam proces wiercenia różni się w porównaniu do tradycyjnych wierteł. Tutaj proces odwiertu odbywa się po zewnętrznej części otworu, zamiast przez jego całą średnicę. Dzięki temu wycinany jest swoisty „korek”, który może być potem wykorzystany do dalszych prac. Taki proces odwiertu ma dodatkowe zalety – powstaje mniej wiór, proces jest szybszy i potrzeba do niego znacznie mniej energii.

Zastosowanie wierteł trepanacyjnych jest niezwykle szerokie, gdyż z powodzeniem wykorzystywane są w budownictwie, przy obróbce stali, a także w branży kolejowej i petrochemicznej. W każdej z nich przyspieszają wykonywane prace i oferują precyzję odwiertów, których trudno szukać w przypadku wierteł tradycyjnych.

Budowa wiertła trepanacyjnego

Wiertła trepanacyjne wykonywane są z bardzo wytrzymałej stali szybkotnącej (HSS). Charakteryzuje je wysoka jakość wykonania, świetne parametry skrawające, które znacznie skracają proces wiercenia, jak i bardzo wysoka twardość, a co za tym idzie trwałość. Co więcej, w przypadku zużycia, wiertła te nadają się do regeneracji i dalszej eksploatacji.

Wiertła te zbudowane są z części cylindrycznej, pokrytej ostrzami na obwodzie oraz z uchwytu (oprawki) służącego do mocowania w wiertarkach. W większości przypadków występuje w nich uchwyt Weldon 3/4", ale dostępne są także wiertła z trzpieniem 1 i 1/4" – spotykane są one przy wyższych średnicach.

Niezbędną częścią wierteł trepanacyjnych jest pilot. Jego najważniejsza funkcja to centrowanie i stabilizacja wiertła podczas prowadzenia odwiertu. Dodatkowo, za sprawą wbudowanej wewnątrz sprężyny, odprowadza także pozostałości wierconego materiału (wióry) na zewnątrz.

Zalety wierteł trepanacyjnych

Jako że proces wiercenia przy wykorzystaniu wierteł trepanacyjnych różni się diametralnie od tego przeprowadzanego wiertłem standardowym, ma on swoje niewątpliwe zalety. Do najważniejszych należą:

• Czas potrzebny na wykonanie odwiertu. W przypadku wierteł trepanacyjnych jest on znacznie krótszy i wynosi około 30-40% czasu wiercenia wiertłem standardowym;

• Znacznie mniejsze straty materiałów. Z uwagi na sposób wiercenia, po wykonaniu otworu powstaje „korek” będący pełnowartościowym materiałem – w przeciwieństwie do tradycyjnego rozwiertu, w trakcie którego powstają wyłącznie wióry. Jest to szczególnie istotne w trakcie prac z kosztownymi materiałami o większej grubości;

• Brak konieczności nawiercania i dodatkowej obróbki. Nie ma tutaj konieczności wykonywania wstępnego odwiertu, by potem go rozwiercić, a stworzony w ten sposób otwór jest gładki i nie wymaga szlifowania;

• Znacznie mniejszy pobór mocy. Z uwagi na sposób wiercenia, wymagane jest około 30% mocy w porównaniu do tradycyjnych wierteł, co także przekłada się na potencjalne oszczędności.

Nawet tanie wiertła rurowe, które kosztem niewiele odbiegają od standardowych wierteł, świetnie spiszą się w pracy. To z kolei pozwala na oszczędności czasu i materiałów – a co za tym idzie także i pieniędzy dla firmy.

Wiertła trepanacyjne – zastosowanie

Z uwagi na swoją budowę i sposób wiercenia, wiertła trepanacyjne znajdują zastosowanie jako:

• wiertła dla budownictwa;

• wiertła dla kolejnictwa;

• wiertła dla petrochemii;

• wiertła do stali konstrukcyjnej;

• wiertła do blachy.

W wymienionych wyżej branżach konieczne jest wiercenie otworów o dużych średnicach, w bardzo twardych materiałach – jak beton czy stal. Odpowiednio dobrane wiertło trepanacyjne pozwoli znacznie skrócić czas potrzebny na wiercenie i zminimalizuje straty w przypadku wiercenia w drogich materiałach (grube arkusze stali).

Sklep z wiertłami rurowymi Narzedziowy24.eu w swojej ofercie posiada wiertła o różnej średnicy i długości.

Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą wierteł trepanacyjnych.