Chwytaki magnetyczne – uniwersalny dodatek
 
Chwytaki magnetyczne to uniwersalne, praktyczne narzędzie o szerokim wachlarzu możliwości, idealne do zastosowania w garażu, warsztacie, linii produkcyjnej, fabryce. Jest niezwykle przydatne wszędzie tam, gdzie praca jest intensywna i wymaga szybkiego, dokładnego oczyszczenia stanowiska z metalowych przedmiotów. O czym warto wiedzieć, przygotowując się do zakupu chwytaka magnetycznego?
 
Zadania chwytaka magnetycznego

Każdy chwytak magnetyczny wyposażony jest w magnes, który ma za zadanie wychwycić wszelkie metalowe przedmioty, jakie chcemy zebrać z podłoża lub trudno dostępnych miejsc. Metoda ta doskonale sprawdza się w przypadku zbierania wirów, opiłków i innych drobnych metalowych elementów, które zawierają w sobie żelazo. Mechanicy samochodowi cenią chwytaki za to, że pozwalają im w łatwy, szybki i precyzyjny sposób wyciągnąć rozmaite elementy metalowe, takie jak:
  • śruby,
  • nakrętki,
  • świece,
  • klucze
W zależności od siły magnesu, w jaki są wyposażone chwytaki, pozwalają one na wyciąganie metalowych elementów o określonej wadze. Te najmniejsze, tzw. „długopisowe”, przenoszą od kilkudziesięciu do kilkuset gramów. Duże, wydłużone chwytaki potrafią udźwignąć ciężar aż do ok. 5 kg.

Większość profesjonalnych marek narzędzi ręcznych, jakie znajdziemy na rynku, ma w swej ofercie do wyboru kilka modeli chwytaków. Do najpopularniejszych producentów należą:
  • Forum,
  • Kennedy,
  • Stahlwille
Popularne marki chwytaków magnetycznych

Najczęściej wybierany przez klientów model chwytaka to chwytak magnetyczny wydłużony KEN5530180K marki Kennedy, brytyjskiego producenta, firmy Cromwell. Charakteryzuje się tym, że zwalniany magnes uruchamiany jest za pomocą sprężyny oraz nigdy nie wymaga on ponownego namagnesowania.

Istotną zaletą tego narzędzia jest długość całkowita wynosząca aż 680 mm. Na uwagę zasługuje również duża siła ciągnięcia – 4,5 kg. Chwytak ten posiada także wersję krótką (KEN5530160K), różniącą się jedynie długością, która w tym przypadku wynosi 100 mm.Z kolei Stahlwille, czyli niemiecka marka narzędziowa, oferuje nam chwytaki elastyczne przeznaczone do szczelin, załamań oraz wszystkich tych miejsc, z których trudno wyciągnąć drobne metalowe elementy. Duża elastyczność sprawia, że możemy dowolnie manipulować tym narzędziem, sprawnie i dokładnie wyszukać, a następnie wychwycić detal, który chcemy usunąć z danego miejsca. Wśród oferowanych chwytaków mamy kilka opcji, w zależności od wagi elementów, które chcemy usunąć: do 270 g, 500 g, 1800 g oraz 3000 g. Ważne jest, aby uważać na temperaturę chwytanych przedmiotów, gdyż powyżej 80°C następuje utrata przyczepności!


 
Chwytak teleskopowy o długości roboczej 145-670 mm w formie długopisowej 42 43319 051 to kolejna propozycja na rynku, tym razem marki Forum. Pozwala na dokładne i pewne usunięcie metalowych detali z otworów, szczelin, załamań, a teleskopowy chwyt sprawia, że narzędzie jest bardzo użyteczne i wielofunkcyjne. Chromowana powłoka gwarantuje wysoką jakość wykonania, a siła chwytania do 500 g z łatwością pozwoli na komfortową pracę tym narzędziem.

Poszukując idealnego chwytaka magnetycznego, warto przede wszystkim zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i zwrócić uwagę na parametry, takie jak np. długość czy udźwig. Pomoże to w dokonaniu najbardziej trafnego wyboru i zagwarantuje, że nasza praca stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza.