Czujniki zegarowe i cyfrowe – do czego służą i czym się różnią?
 
Czujniki są narzędziami pomiarowymi, wykorzystywanymi dzisiaj we wszystkich gałęziach przemysłu i nie tylko. Znajdują one zastosowanie również podczas obrabiania powierzchni metalowych. W tej branży stosuje się czujniki zegarowe oraz cyfrowe. Przyjrzymy się ich charakterystyce oraz zastosowaniu, a następnie zastanowimy się, jakie występują różnice pomiędzy tradycyjnymi modelami zegarowymi, a nowocześniejszymi czujnikami cyfrowymi.
 
Czujniki zegarowe (analogowe)

Klasycznymi czujnikami, wykorzystywanymi w przemyśle od dziesiątek lat, są modele zegarowe, zwane również analogowymi. Działające w oparciu o sygnał analogowy, czujniki tego typu przypominają zegary, ze względu na obecność tarczy ze wskazówką. Wyposażone są one również w przekładnie zębatą, dzięki której wyniki pomiaru ukazują się na tarczy. Jak to działa? Obwód podzielni składa się z równych części, a każda z nich jest odpowiednikiem wartości 0.01mm przy 100 częściach oraz 0.001mm przy 1000 części. Te ostatnie to tzw. czujniki mikronowe o zwiększonej dokładności działania. Dzisiaj niemal wszystkie czujniki zegarowe wykonuje się zgodnie z normą PN lub DIN.


 
Czujniki analogowe wykorzystuje się głównie do określania, czy dany element jest przygotowany do użycia w maszynie, do frezowania i prac tokarskich oraz do kontroli kształtu geometrycznego danego elementu. Czujnik z tarczą zegarową jest urządzeniem dokładnym, jednak zwykle mniej precyzyjnym od swojego cyfrowego odpowiednika. Niemniej wiele zależy od konkretnego modelu czujnika.
 
Czujniki cyfrowe

Modele cyfrowe to urządzenia nowocześniejsze niż czujniki zegarowe. Najczęściej wykorzystuje się je do określania najazdów na frezowane krawędzie. Posiadają one cyfrowe wyświetlacze, które umożliwiają wyświetlanie precyzyjnych wyników pomiaru. Dzięki temu, możliwa jest dokładna kontrola najazdu. Tym samym urządzenia cyfrowe stosuje się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest maksymalna dokładność. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, iż istnieją również modele mieszane – cyfrowo-analogowe. Przeważnie są to czujniki działające na zasadach urządzeń cyfrowych, jednak posiadają tarcze zegarowe.

 
Modele cyfrowe i zegarowe – różnice

Różnic pomiędzy dwoma omawianymi typami czujników jest wiele, a główna dotyczy typu przesyłanego sygnału. Czujnik zegarowy przesyła sygnał analogowy, który musi zostać poddany konwersji, aby otrzymać sygnał elektryczny. Urządzenia cyfrowe od razu generują sygnał elektryczny. Warto również podkreślić, iż sprzęt cyfrowy przesyła sygnał nieciągły, zwany dyskretnym, podczas gdy czujnik zegarowy zapewnia sygnał ciągły. Kolejna różnica dotyczy kwestii,  o której już wspomniano, a mianowicie dokładności działania, która większa jest w urządzeniach cyfrowych.
 

 

Czujnik cyfrowy

Czujniki analogowy

Typ sygnału

Cyfrowy

Analogowy

Ciągłość sygnału

Dyskretny

Ciągły

Dokładność

Bardziej precyzyjny

Mniej precyzyjny

Odporność na zakłócenia

Odporny na zakłócenia

Wrażliwy na zakłócenia

 


Czujniki cyfrowe powstały z myślą udoskonaleniu pomiarów, dlatego nie dziwi, iż są dokładniejsze od swoich odpowiedników analogowych. Jednak również czujniki zegarowe nadal znajdują wiele zastosowań oraz gwarantują całkiem dokładne pomiary. Należy zauważyć, iż obecnie produkowanych jest wiele modeli, które trudno jednoznacznie zaklasyfikować do którejś z kategorii. Nie brakuje modeli cyfrowych z zegarami, czy też analogowych z wyświetlaczami cyfrowymi, takich jak choćby ten model – https://narzedziowy24.eu/Wewnetrzny-czujnik-zegarowy-z-wyswietlaczem-cyfrowym-oraz-analogowym-10-30mm-KROEPLIN-42-54317-013-Forum-p158885
Dobór odpowiedniego czujnika należy uzależnić od konkretnego zastosowania.