Czasami każdy ślusarz potrzebuje oznaczyć w sposób odpowiedni swoje wyroby. Cyfry i litery znakuje się nie tylko przecież na tablicach rejestracyjnych, lecz także na przykład na narzędziach. Czym są znaczniki i jak je dobrać?

Znaczniki cyfrowe numeratory są niezbędne do wykonywania wszelkich zadań związanych z pracami ślusarskimi czy też warsztatowymi. Zgodnie z nazewnictwem, ich rola w dużej mierze skupia się na oznaczaniu danych przedmiotów. Kiedy jednak chcemy precyzyjnie odpowiedziec na pytanie jak wybrać znacznik to najpierw należy koniecznie okreslić jakiego typu oznaczenie chcemy zastosować. Wyróżniamy bowiem dwa podstawowe rodzaje tego typu produktów, którymi są znaczniki literowe oraz znaczniki cyfrowe. Oba różnią się nieco swoją użytecznością.

1) Znaczniki cyfrowe – umożliwiają wykonywanie oznaczeń cyfrowych

2) Znaczniki literowe – ich zadaniem jest wytłoczenie oznaczeń w postaci liter

KEN5605600K
                                                 (na zdjęciu: zestaw znaczników cyfrowych KEN-560-5600K 9MM KENNEDY)

Jakie znaczniki cyfrowe i literowe wybrać?

 

Jak widać z powyższego akapitu wybór konkretnego znacznika w dużej mierze będzie opierał się na tym czy chcemy umieścić na danym materiale litery czy też cyfry. Warto także pamiętać o tym, że znaczniki możemy kupować pojedynczo lub też w zestawach. Z naszej strony zdecydowanie polecamy tą drugą opcję, gdyż pozwala ona niewiele wyższym kosztem zgromadzić większą ilość znaczników danego rozmiaru. Nigdy nie wiemy przecież, kiedy potrzebować będziemy kolejnej sztuki podczas prac, dlatego też warto posiadać ich więcej, niż tylko jeden. Oczywiście ze względu na dośc dużą liczbę producentów, którzy oferują takie wyroby oraz rozmiarów znaczników wskazanie konkretnych modeli jest nieco utrudnione. Można jednak śmiało wyróżnić kilka najczęstszych wyborów, których dokonują klienci. Jako przykłady podać tu należy komplet znaczników Beta czy też znaczniki Forum. Niezłym wyborem może okazać się także zestaw znaczników literowych Forum, natomiast jeśli potrzebować będziemy umieścić cyfry to wybierzmy komplet znaczników cyfrowych. U podanego producenta znajdziemy zarówno znaczniki literowe jak i cyfrowe w przeróżnych wymiarach. Dla przykładu podajmy tylko znaczniki literowe 6mm Gdy chodzi natomiast o cyfry to najmniejszy znacznik cyfrowy 2mm ma.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając numeratory i znaczniki literowe?

 

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym czym jest uchwyt do znaczników. Otóż tego typu produkt zapewnia nam, że dzięki niemu numeratory traserskie będą bardzo stabilne a to z kolei sprawi, że nasza praa będie nie tyko przyjemniejsza, lecz przede wszystkim bezpieczniejsza. Warto również dodać, że wszystkie znaczniki cyfrowe czy też literowe posiadają odpowednio liter I cyfry w odbiciu lustrzanym. Narzędzia traserskie są wytwarzane z wysokiej jakości stali narzędziowe, która gwarantuje ich odpowiednią wytrzymałość. Niemniej jednak koniecznie przy ich wyborze będzie określenie twardości materiały na jakim będą one pracować.