Gratownik jest to proste narzędzie ręczne zbudowane z oprawki oraz wymiennych ostrzy. Wspomniane narzędzie służy do gratowania (często mylnie nazywane gradowaniem). Jest to proces usuwanie ostrych resztek materiału (metalu lub tworzywa sztucznego), tzw. gratów, na kantach detalu pozostałych po różnorodnego rodzaju obróbce skrawaniem lub z wyprasek.Gratowanie ma na celu stępienie ostrych krawędzi, które mogą prowadzić do uszkodzeń mechanicznych lub w celu poprawienia estetyki wykonane wcześniej przedmiotu. Gratowanie jest wykorzystywane m.in. w branżach: medycznej, motoryzacyjnej, bądź lotniczej, gdzie precyzyjna obróbka jest nieodzownym elementem produkcyjnym.Gratowaniem da się osiągnąć niesamowity efekt końcowy, dlatego tym bardziej warto to zadanie wykonać precyzyjnie za pomocą odpowiednich narzędzi, tj. gratowników. Nowoczesne układy wykorzystywane w przemyśle samochodowym oraz lotniczym wymagają zastosowania elementów o wysokiej dokładności. W takich sytuacjach, jakiekolwiek zadziory występujące na elementach toczonych, mogą doprowadzić do powstania uszkodzeń, generujących wysokie straty.Obecnie oferta naszego sklepu obejmuje narzędzia GRAT-TEC, które są opracowywane i produkowane od ostatnich 30 lat w Izraelu. Ostrza GRAT-TEC są wykonywane z wysokiej jakości europejskiej stali HSS zgodnie z najwyższymi standardami w szwajcarskich automatach. Wiele produktów GRAT-TEC jest także opatentowanych. Firma GRAT-TEC uzyskała certyfikat ISO9001 i ISO14001. Wśród oferty producenta można znaleźć doskonałe: gratowniki, ostrza i skrobaki.Gratowniki GRAT-TEC wyposażone są zwyczajowo w uniwersalny uchwyt z magazynem ostrzy, który pozwala na szybkie i wygodne wymienianie zużytych ostrzy w dowolnym momencie. Ostrza mocowane są za pomocą specjalnych trzpieni przystosowanych do określonych modeli ostrzy.


Ostrza – czym kierować się przy wyborze?

Bogactwo oferty ostrzy do gratowników jest tak duże, że nie sposób je wszystkie wymienić. Przedstawimy zatem dwa podstawowe kryteria, według których należy dobierać ostrza oraz przedstawimy przykładowe produkty z naszej oferty:

  • Rodzaj obrabianego materiału – gratowniki znajdują zastosowanie w obróbce przeróżnych materiałów. Różnią się one znacząco pod względem wielu właściwości fizycznych i chemicznych. Czasem potrzebne jest ostrze do tak twardego materiału jak żeliwo, a innym razem zachodzi potrzeba wyrównania elementu z miękkiego tworzywa sztucznego. Kupując gratownik uniwersalny lub zestaw narzędzi otrzymają Państwo również zestaw ostrzy dostosowanych do różnych materiałów. Jeżeli jednak zajdzie konieczność dokupienia ostrza, znajdą Państwo w naszej ofercie szeroki wybór ostrzy przeznaczonych do różnych materiałów, a wśród nich np. ostrze krążkowe do blach ze stali nierdzewnej.
  • Kształt obrabianego elementu – ostrza są również dostosowywane do powierzchni obrabianego detalu. Krawędź, otwór, czy blacha – w każdym przypadku konieczne jest zastosowanie nieco innego ostrza. W ofercie sklepu Narzędziowy 24 znajdą Państwo wszelkiego rodzaju ostrza do różnorodnych powierzchni, a wśród nich m.in.: ostrze do trudno dostępnych krawędzi otworów, czy też ostrze do krawędzi kanałków.
Wśród narzędzi do gratowania GRAT-TEC nie zabraknie także: skrobaków, pogłębiaczy oraz uniwersalnych zestawów gratowniczych, które są doskonałym rozwiązanie dla zakładów produkcyjnych, gdzie jakość i estetyka wykonania detali jest niezwykle istotnym elementem pracy.