Narzędzia pomiarowe Mitutoyo, są od wielu lat uznawane za najlepsze w swojej klasie. Z tego powodu przedstawiamy Wam krótką historię powstawania jednych z najbardziej rozpoznawalnych marek narzędziowych na rynku. O tym jak przedstawiała się droga marki do zdobycia tak wysokiego uznania wśród użytkowników piszemy w niniejszym artykule.

Spis treści:
1. Historia Mitutoyo tworzona pasją!
2.
Mitutoyo wkracza do Europy
3. Lata 60-te i 70-te. Rozwój Mitutoyo przyspiesza!
4. Mitutoyo podbija kolejne kraje!
5.
Historia Mitutoyo wciąż trwa!

Historia Mitutoyo tworzona pasją!

Historia Mitutoyo rozpoczyna się już w 1934 roku, kiedy to w Tokio powstaje centrum badawcze. To właśnie w tym miejscu Yehan Numata postanowił, że stworzy niezawodne japońskie mikrometry. Trzeba przyznać, że swój cel realizował bardzo sprawnie, gdyż jeszcze w tym samym roku zorganizował tam pomieszczenia do konstrukcji prototypu oraz dokonywania kalibracji w stałej temperaturze i wilgotności. Warto tu od razu dodać, że pierwsza seria, którą wypuszczono wynosiła 100 sztuk, lecz z powodów wysokiego poziomu kontroli jakości, jedynie 17 z nich zostało dopuszczonych do obrotu.

Wyniki prac zdecydowanie nie satysfakcjonowały ich autora, dlatego też kolejne lata Yehan Numata poświęcał na wprowadzanie dalszych ulepszeń do swoich konstrukcji. W ich efekcie znacząco polepszyła się jakość oraz precyzja jego mikrometrów. Jednocześnie wprowadził on do oferty więcej przyrządów, takich jak suwmiarki analogowe, głębokościomierze czy też wysokościomierze. Ciężka praca pozwoliła z kolei otworzyć niemal 30 lat później pierwszy oddział w Stanach Zjednoczonych.

Mitutoyo wkracza do Europy

Rozwój wszystkich opisywanych powyżej projektów sprawił, że potrzebne były poszukiwania nowej siedziby, którą stać miał się Duesseldorf. Jako główny cel europejskich działań marki Mitutoyo postawiono oczywiście szeroko rozumianą promocję oferowanych produktów. Co ciekawe, równolegle z ekspansją na Europę Zachodnią, firma próbowała również zaznaczyć swoją obecność na rynkach wschodnioeuropejskich. Niestety ten drugi cle był mocno utrudniony przez warunki polityczne panujące w ówczesnej Europie Wschodniej.   

Mitutoyo Germany

Lata 60-te i 70-te. Rozwój Mitutoyo przyspiesza!

Na przełomie lat 60-tych oraz 7-tych, rozwój marki Mitutoyo zaczął nabierać jeszcze większego tempa. Wraz z nim okazało się, że dotychczasowa siedziba w Duesseldorfie przestała być już wystarczająca. Odpowiadając zatem na to zjawisko, kierownictwo firmy zdecydowało się na założenie nowego biura oraz magazynów w miejscowości Neuss. Warto tu wspomnieć, że oba budynki istnieją do dzisiaj, chociaż w częściowo zmodyfikowanym kształcie.

Mitutoyo podbija kolejne kraje!

Bardzo ważnym punktem geograficznym dla Mitutoyo była od zawsze Wielka Brytania. Z tego powodu nie może dziwić fakt, że w 1980 roku w Andover utworzono spółkę zależną. Był to zresztą bardzo dobry ruch, gdyż zlokalizowanie oddziały w silnym europejskim państwie pomogło później utworzyć kolejne spółki, tym razem w Skandynawii i Holandi, Belgii, Francji, Włoszech oraz Szwajcarii. A jak to wygląda z naszym krajem? Otóż Polska pojawiła się tu stosunkowo późno, ponieważ spółka zależna od Mitutoyo powstała u nas dopiero w 2002 roku.


Suwmiarka 150mm (530.104)

Historia Mitutoyo wciąż trwa!

Obecnie narzędzia pomiarowe Mitutoyo oferowane są przez 13 firm handlowych oraz generalnych przedstawicieli na sąsiednich rynkach. Wyroby tej marki obecne są z kolei w aż 33 europejskich krajach. Rozwój tych wyjątkowych narzędzi nie byłby rzecz jasna możliwy bez wsparcia technologicznego. Dlatego też w swoich centrach kompetencyjnych Mitutoyo przedstawia wszystkim klientom technologię pomiarową najnowszej generacji. Narzędzia Mitutoyo nie uznawały kompromisów w kwestii jakości i tak też zostało do dzisiaj. Trudno tu co prawda wskazać jedno wiodące narzędzie z oferty Mitutoyo, lecz z pewnością spora popularnością cieszą się chociażby suwmiarki analogowe, czy też suwmiarki cyfrowe Mitutoyo.