Czasami zdarza się tak, że nawet małe i niepozorne urządzenie może być bardzo dużym atutem we wszelkich pracach budowlanych. Jako przykład możemy tutaj podać  chociażby niwelatory, które od wielu lat z powodzeniem są stosowane do różnego rodzaju prac. No dobrze, ale czym on właściwie jest i jak działa niwelator? Zapraszamy do naszej lektury!

Co to jest niwelator?

Pewnie wiele osób, które być może nie słyszały jeszcze o takim urządzeniu zastanawia się nad tym co to jest niwelator? W największym skrócie mówiąc niwelator to stosowany jest do tego, aby wyznaczać różnicę wysokości poszczególnych punktów pomiarowych. Jak łatwo się domyśleć najczęściej tego rodzaju urządzenie stosuje się podczas prac budowlanych, lecz także i w pracach majsterkowych może okazać się bardzo pomocny. Wracając jednak do tematyki pracy na budowach należy jasno podkreślić, iż jednym z priorytetów takich prac jest bezpieczeństwo. Dlatego też niwelatory mogą także i na tym polu okazać się bardzo przydatne.

Jak działa niwelator w praktyce?

By rozpocząć korzystanie z takiego urządzenia należy najpierw umieścić go na stabilnym podłożu. To bardzo ważne, gdyż wszelkie nierówności nie tylko przekłamywałyby w efekcie pomiar, lecz przede wszystkim praktycznie go uniemożliwiały. Niwelator postawiony jest na statywie z trzema nogami. Co ciekawe najczęściej nad tym jaki niwelator wybrać zastanawiają się geodeci. Niemniej jednak jak wspominaliśmy takie urządzenie świetnie zadziała też w remontowych pracach prowadzonych w wielu domach. Jak więc działa niwelator w praktyce? Otóż niwelator wyznacza poziom od miejsca w którym jest umieszczony, aż do wyznaczonego punktu. Co warte podkreślenia, taki punkt wyznacza się za pomocą tak zwanej laty. Dodajmy także, że pomimo tego, że niwelatory są dosyć kompaktowymi urządzeniami to jednak trzeba pamiętać o tym, że do jego obsłużenia potrzeba dwóch osób. Jedna bowiem musi trzymać owa łatę, druga natomiast zajmuje stanowisko przy niwelatorze. Na koniec wykonuje się odczytu za pomocą krzyża nitek, widocznego po spoglądnięciu przez okular. Jak widać wykonywanie pomiaru niwelatorem jest bardzo proste, choć potrzebna jest asysta drugiej osoby. Dodatkową zaletą jest to, że posługiwanie się niwelatorem wcale nie wymaga odbycia specjalistycznego szkolenia.

Budowa niwelatora

Gdy chodzi o budowę niwelator to trzeba wspomnieć o kilku ważnych elementach. Pierwszym z nich jest oczywiście statyw. Co prawda statyw do niwelatora możemy traktować jako osobny element, jednak nie trudna zgadnąć, że bez niego pomiar jest w wielu sytuacjach wręcz niemożliwy. Poza tym niwelator składa się z korpusu w którym najważniejszym elementem oprócz mechanizmu mierzącego jest okular. Bez względu tez na to czy wykonujemy pomiar niwelatorem czy też nie miejmy zawsze na uwadze to, że jest to urządzenie optyczne. Oznacza to więc, że należy traktować go z należytą ostrożnością. Szczególnie warto chronić właśnie okular, gdyż jego uszkodzenie sprawi, że niwelator będzie niesprawny.

Gdzie kupić niwelator?

Reasumując nieco nasze rozważania powiedzmy jeszcze słowo o tym, gdzie kupić niwelator. Otóż my ze swojej strony serdecznie polecamy zapoznanie się z naszą sklepową ofertą niwelatorów w której każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie!