Dobra lupa może stanowić świetne wsparcie zarówno dla osób mających problemy ze wzrokiem, jak i tych, którzy potrzebują jej ze względu na swoją pracę czy hobby.

 

Czym jest lupa?

Lupa to przyrząd optyczny, który służy do obserwacji i pozwala przyjrzeć się detalom każdego przedmiotu. Składa się z soczewki i pozwala na kilkukrotne powiększenie. Jeżeli obraz powiększony jest mniej niż trzykrotnie wówczas mówimy o szkle powiększającym, więcej niż trzykrotne powiększenie umożliwia lupa. To niepozorne narzędzie może być niezwykle przydatne, bowiem lupy znajdują szerokie zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Stosuje się je w edukacji, jubilerstwie, numizmatyce, drukarstwie czy fotografii. Lupa przyda się też w domu, gdzie może być stosowana zwłaszcza w przypadku osób starszych, które mają problemy ze wzrokiem.

Jakie rodzaje lup wyróżniamy?

Aby wiedzieć na jaką lupę się zdecydować, warto poznać ich rodzaje. Wyróżniamy kilka odmian, które dzielimy w zależności od ich zastosowania:

  • Lupa klasyczna – uniwersalne narzędzie, wykonane ze szkła, metalu lub drewna.

  • Lupa do czytania – idealna dla osób starszych, wyróżnia się małą wagą i dość dużym powiększeniem.

  • Lupa kieszonkowa – doskonała dla osób, które często z niej korzystają. Bardzo dobrze nadaje się dla numizmatyków.

  • Lupa na głowę – stosuje się ją do wykonywania prac, w przypadku których wymagana jest precyzja. Dobrze sprawdzą się w przypadku zegarmistrza.

  • Lupa na statywie – ustawione na specjalnym stojaku, stanowi świetne wsparcie dla osób, których pasją jest modelarstwo.

  • Lupa podświetlana – sprzęt, którego bez przeszkód można używać w zaciemnionych pomieszczeniach. Posiada podświetlenie wykonane z diody LED. Lupa niezwykle funkcjonalna i polecana praktycznie w każdym przypadku.

  • Lupa zegarmistrzowska – profesjonalne urządzenie, które sprawdzi się w przypadku osób wykonujących bardzo precyzyjne prace.

Jak wybrać najlepszą lupę?

Wybór lupy, choć wydaje się prosty, nie do końca taki jest. Zakup lupy powinien być uzależniony od tego przez kogo i do jakich celów będzie używana. Innego rodzaju sprzętu potrzebował będzie jubiler czy numizmatyk, a innego osoba, która chce kupić ją do użytku domowego. Niezwykle istotne jest to, by lupa była wykonana z wysokiej jakości materiałów, charakteryzowała się doskonałymi właściwościami optycznymi i precyzyjnie odzwierciedlała obraz.

Bardzo dobrym wyborem, praktycznie w każdym przypadku, jest lupa Eschenbach. To marka, która na rynku istnieje już ponad 100 lat, a zdobyte doświadczenie pozwala na produkcję wysokiej jakości wyrobów optycznych. Profesjonalna lupa niemieckiej firmy Eschenbach posiada soczewkę wykonaną z lekkiego tworzywa, które charakteryzuje się wysoką odpornością na zarysowania. Jest prosta w użyciu, posiada podświetlenie LED o żywotności około 50 000 godzin, dzięki czemu żywotność baterii jest nawet 10 razy dłuższa w porównaniu ze światłem tradycyjnym. Lupa podświetlana LED równomiernie rozprasza światło w polu widzenia soczewki i świetnie nadaje się do użytku codziennego oraz sprawdza się też w przypadku hobbystów. Produkty marki Eschenbach charakteryzują się dużą precyzją wykonania oraz wysokiej jakości materiałami użytymi do produkcji. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wybierzemy produkt, który spełni nasze oczekiwania.