Przeciętnemu użytkownikowi młotki ślusarskie kojarzą się z niezbyt skomplikowanymi narzędziami. Tymczasem jak możemy się przekonać chociażby po wizycie w sklepie budowlanym rodzaje młotków są naprawdę przeróżne. Dodatkowo nie można tu nie wspomnieć także o tym, że w świecie narzędzi znane są także młotowiertarki, które zaliczamy już do segmentu elektronarzędzi lub też młotki pneumatyczne. Pewną ciekawostką w tym zakresie może być taże to, iż w ofercie produktowej znajdziemy także między innymi młotek do skał czy też młotek do klepania blachy. Całość oferty jest więc bardzo bogata co sprawia, że łatwo się niestety w niej zagubić. W tym poradniku podpowiadamy zatem jak wybrać młotek do danego rodzaju prac.


Typowy młotek jest narzędziem, które ma bardzo szerokie zastosowanie. Oznacza to, że przyda nam się w bardzo szerokiej gamie zadań, które stoją przed nami czy to w naszym domu czy też w warsztacie. Rodzaje młotków są jednak bardzo różne a ich podziału dokonuje się na podstawie:

a) wielkości młotka oraz jego ciężaru

b) materiału i kształtu obucha

c) podział ze względu na występujący uchwyt

Czasami młotki potrafią ważyć naprawdę niewiele, innym natomiast razem to prawdziwe kolosy dochodzące nawet do 20 kilogramów ciężaru. Kiedy jednak chcemy stosować takie narzędzia do prac standardowych wówczas stosuje się ważący młotek 0,5 kg czy też młotek 5 kg. Oczywiście tak jak wspominaliśmy możemy także spotkać młotek 20 kg. W fachowym nazewnictwie nazywa się je jako młotki kowalskie i kamieniarskie. Dla wszystkich użytkowników najważniejsze wydaje się być jednak to, aby odpowiednio dostosować masę takiego produktu do rodzaju prac, które będziemy nim wykonywali. Trzonek do młotka może być natomiast wykonany z różnego materiału. Najbardziej powszechne są rzecz jasna trzonki drewniane, które wykonuje się z drewna hikorowego. Jego elastyczna forma pozwala na zredukowanie drgań a także na wytłumienie wibracji powstających w wyniku pracy. Spotkać możemy też trzonki z włókna szkalnego a także trzonki stalowe. Kolejną kategorią podziału są materiał i kształt z którego wykonany został obuch. Najczęściej główkę wykonuje się ze stali narzędziowej, gumy, drewna czy też tworzyw sztucznych. Na szczególną uwagę zasługują te wykonane właśnie z tworzyw sztucznych. Stosowane są one zazwyczaj do obróbki nieco miększych materiałów.

Jakie są rodzaje młotków?

Młotki ze względu na rodzaj podzielić możemy między innymi na:

a) Młotki uniwersalne – tradycyjne młotki do standardowych prac. Ich waga nie przekracza zwykle 2 kg.

b) Młotki Ciesielskie – w tych produktach główkę wykonuje się ze stali hartowanej. Rozpoznać je możemy właściwie już na pierwszy rzut oka, gdyż posiadają one dość charakterystyczne zakończenia w postaci dwóch zębów (pazurów). Są one bardzo praktyczne, gdyż pomagają w odrywaniu desek, podważaniu czy też kuciu.

c) Młotki Stolarskie – o tradycyjnym kształcie służące do wbijania gwoździ. Gdy ich waga jest odpowiednia powinny poradzić sobie także z pracami wyburzeniowymi.

d) Młotki Blacharskiemiękkie główki tego typu młotków sprawiają, że stosuje się je do obróbki specyficznych materiałów. Tego typu młotki do obróbki blachy często wykorzystywane są w szeroko rozumianych pracach warsztatowych. Warto dodać, iż ze względu na charakter stawianych przed nimi zadań są one dosyć lekkie (około 0,5 kg)

e) Młotki Kamieniarskiepraca z kamieniem wymaga dość dużej mocy oraz wytrzymałości narzędzia. Z tego też powodu takie młotki są dosyć ciężkie a ich waga może dochodzić nawet do 10 kg.

f) Młotki Brukarskiewykorzystywane do prac brukarskich takich jak chociażby układanie kostki brukowej. W praktyce ich działanie polega na przykład właśnie na dobijaniu tychże elementów do podłoża.

g) Młoto-klinyta grupa stosowana jest w pracach drzewnych. Młoto-kliny wykorzystuje się bowiem do rozbijania drewna zgodnie z ułożonymi słojami. Jak więc widać mają one dość podobną charakterystykę co siekiery.

h) Młotki Szewskiedość ważną funkcją jaką muszą posiadać takie młotki jest możliwość wyciągania gwoździ. Z tego też powodu taką funkcjonalność (dzięki charakterystycznej główce) przedkłada się w konstrukcji ponad masę.

i) Młotki Rzeźbiarskieprodukt stworzony z myślą o artystach. Jak łatwo się domyśleć, jego głównym zadaniem jest umożliwienie rzeźbiarzowi dokładnych i precyzyjnych uderzeń. Całość narzędzia charakteryzuje się więc małą masą, która będzie mu to zapewniać.

 

Podsumowanie

 

Jak więc widać rodzajów, kształtów i gatunków młotków jest naprawdę wiele. Aby więc odpowiedzieć na pytanie jaki młotek wybrać musimy przedtem określić prace, które zamierzamy nim wykonywać. Kiedy dokonujemy ostatecznego wyboru zwracajmy również uwagę na to czy młotek wyposażony jest w powłokę antypoślizgową oraz jakiej jest ona jakości. Kluczowe jest także wybranie młotka z solidną i dobrze umocowaną główką, gdyż to właśnie ona będzie narażona na działanie największych sił powodujących jej zużycie. Jeśli czujemy natomiast, że możemy nie do końca poradzić sobie z doborem to zawsze możemy podpytać o radę specjalistów, którzy dysponując fachową wiedzą pomogą nam rozwiać wszelkie wątpliwości.