Jednym z najważniejszych narzędzi, które potrzebują kamieniarze, jest wiertło do kamienia. W praktyce dopasowanie jednak odpowiedniego rozwiązania może stwarzać problemy. Jak więc dopasować właściwie dopasować i które wiertło do kamienia wybrać?

Spis treści:
1. Wybierasz wiertło? Sprawdź uchwyt!
2. Jaki rozmiar wiertła do kamienia najlepszy?
3. Jaki materiałe wiertła do kamienia?
4. Wiertła do kamieni jubilerskich
5. Ostrzenie wierteł do kamienia
6. Jakie wiertło do kamienia?

Wybierasz wiertło? Sprawdź uchwyt!

Podstawową sprawą będzie więc najpierw sprawdzenie uchwytu. Standardem w ofercie elektronarzędzi są zazwyczaj uchwyty walcowe lub sześciokątne. Pamiętajmy więc o tym, że w przypadku wierteł do kamienia uchwyt w elektronarzędziu ma zawsze kluczowe znaczenie.

Jaki rozmiar wiertła do kamienia najlepszy?

Najważniejszymi parametrami przy wyborze każdego wiertła jest jego średnica oraz długość. Nie inaczej jest też oczywiście, w przypadku wierteł do kamienia. Dokonując wyboru obu tych czynników, należy brać pod uwagę głębokość i szerokość pożądanego otworu, który chcemy uzyskać. Czasami może się też zdarzyć tak, że zechcemy wykonać jakiś szczególnie głęboki otwór i standardowa długość wiertła będzie niewystarczająca. W takich przypadkach postawić należy więc na długie wiertło do kamienia.

Jaki materiał wiertła do kamienia?

Materiałem najczęściej używanym przez producentów do produkcji wierteł do kamienia jest węglik spiekany. Gwarantuje on bowiem wysoką wytrzymałość i dobre właściwości wiercenia. Węglik spiekany świetnie radzi sobie z twardymi materiałami, więc szczególnie dobrze sprawdzi się on w pracy, chociażby z polnym kamieniem. Nieco inaczej sprawa ma się natomiast wtedy, gdy chcemy wykonywać otwory w kamieniach szlachetnych. Warto wtedy pamiętać, że wiertło do kamieni szlachetnych musi mieć już nieco inne właściwości i dlatego będzie specjalnym produktem,  o czym piszemy w kolejnym akapicie.

Wiertła do kamieni jubilerskich

Wiercenie w kamieniach jubilerskich wymaga wysokiej jakości wierteł, gdyż z zasady są one niezwykle twarde. Za przykład na poparcie tej tezy niech posłuży nam kwarc, którego twardość wg. Skali Mohsa oceniana jest na 7 punktów. Z tego też powodu zamiast standardowej stali szybkotnącej HSS wiertło do kamieni szlachetnych wykonane będzie z diamentu. Wiertła diamentowe będą zatem czymś, co najlepiej sprawdzi się w tym zadaniu. Co ciekawe także wiertło do granitu czy też wiertła do marmuru będą wykonane z diamentu. Oba te materiały zaliczamy bowiem do gatunku twardych. Nie próbujmy więc absolutnie wiercić w nich zwykłym wiertłem ze stali HSS, gdyż nie będzie to miało większego sensu.

Ostrzenie wierteł do kamienia

Wiertła do kamienia ostrzyć możemy zasadniczo na dwa różne sposoby. Pierwszym z nich jest zastosowanie profesjonalne ostrzarki do wierteł. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że dobra ostrzarka do wierteł poradzi sobie z tym zadanie szybko i skutecznie. Niestety zazwyczaj tego rodzaju urządzenia kosztują dosyć sporo, dlatego dla wielu osób mogą być nieco poza zasięgiem finansowym. Zakup takiego sprzętu polecamy jednak wszystkim tym, którzy ostrzą duże ilości wierteł. Drugim sposobem, jaki możemy zastosować, jest samodzielne odtwarzanie pierwotnego kształtu wiertła. Taka czynność wymaga jednak sporego talentu i ogromnej wręcz precyzji.

wiertła do kamienia Bosch

Jakie wiertło do kamienia?

jednym z ciekawszych wyborów moga okazać się wiertła do kamienia BOSCH. Nie każdy z nas musi posiadać fachową wiedzę o wierceniu. Dlatego też przed rozpoczęciem prac polecamy skonsultować się z doświadczonymi doradcami technicznymi. Specjaliści od tej tematyki z pewnością chętnie odpowiedzą na każde pytanie i rozwieją wszelkie wątpliwości.