Decyzję o tym, jakiego narzędzia użyć do formowania gwintu, musi podjąć samodzielnie zajmujący się tym tokarz lub frezer. Tylko on, posiadając profesjonalne przygotowanie i kierując się własnym doświadczeniem, będzie w stanie dokonać najlepszego wyboru. A wybór ten nie zawsze jest oczywisty, ponieważ zastosowanie wygniataków i gwintowników jest bardzo podobne.

Wygniatak czy gwintownik?

To, co łączy ze sobą wygniataki oraz gwintowniki, to przeznaczenie oby tych narzędzi. A przeznaczeniem tym jest formowanie trwałych i solidnych gwintów w metalu. Jednak na tym w zasadzie kończą się wszelkie podobieństwa między nimi. Już na pierwszy rzut oka widać, że narzędzia te różnią się od siebie wyglądem na tyle wyraźnie, iż musi to przekładać się również na ich działanie. I rzeczywiście – gwintowniki formują gwint poprzez wycinanie, zaś wygniataki do gwintów poprzez ich wygniatanie. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, każda z nich sprawdza się przez to najlepiej w nieco innych sytuacjach, przy pracy z nieco innym materiałem. To właśnie znajomość tych zasad, sposobów działania zarówno gwintowników, jak i wygniataków, pozwala frezerowi czy tokarzowi dobrać odpowiednie narzędzie do pracy, jaką musi wykonać.

Zastosowanie wygniataków


Wygniatak do gwintów  D2-923105-3135 FANAR to idealne narzędzie w przypadku, gdy potrzebujesz uzyskać gwint o dużej trwałości (większej od tych uzyskiwanych przy użyciu gwintownika) i bardzo dobrej nośności. Szacuje się, że dzięki użyciu wygniataka C4-945065-0080 FANAR gwint uzyskuje wymaganą dla siebie nośność już przy 50 proc. wysokości profilu. Co to oznacza? Przede wszystkim daje to dużą pewność użycia w sytuacjach, w których mocowanie z jakichś powodów nie obejmie całego profilu gwintu i trwałość konstrukcji będzie zależała jedynie od jego części. Tak dużą wytrzymałość gwintu uzyskuje się dzięki temu, że wygniatak nie przecina włókien materiału, ale formuje je zgodnie z przyjętymi oczekiwaniami.

Ale to nie wszystkie zalety wygniataka. Używając tego typu narzędzi do formowania gwintów, pozbywasz się również problemów z wszechobecnymi wiórami metalowymi, które stanowią podstawowy produkt uboczy pracy z gwintownikiem. Wygniatak  C4-903005-0025 FANAR pozwala także na stosowanie większych parametrów skrawania, używania jednego rodzaju narzędzia do otworów przelotowych i nieprzelotowych oraz – co zawsze jest bardzo ważne – redukuje koszty formowania gwintu.