Klucze udarowe – kiedy warto przemyśleć ich zakup? 

Klucze pneumatyczne to narzędzia skierowane do profesjonalistów, dzięki zastosowanej technologii, są one przeznaczone do najcięższych zadań związanych z odkręcaniem i zakręcaniem. Bardzo rzadko zdarza się sytuacja, w której warsztat nie jest wyposażony w pneumatyczny klucz udarowy – jest on elementem niezbędnym przy wykonywaniu takich prac jak: odkręcanie śrub przy zdejmowaniu koła, odkręcaniu nakrętek mocujących piasty kół, odkręcaniu zapieczonych śrub i wszelkich innych, w których potrzebne jest bardzo mocne i precyzyjne skierowanie siły. Pneumatyczne klucze udarowe nie są wykorzystywane jedynie do zadań specjalnych, bez problemu możemy ich użyć do odkręcania zwykłych śrub, wymienne nasadki dają nam nieograniczone pole do działania.


Dlaczego klucze udarowe pomagają oszczędzić czas?

Charakterystyczną cechą kluczy udarowych jest ogromny moment obrotowy odpowiadający za siłę z jaką narzędzie jest w stanie zadziałać na odkręcany element. W przypadku, kiedy nasza działalność oparta jest jedynie na samochodach osobowych, jego wartość oscyluje w granicach 600 niutonometrów. Kiedy rdzeniem naszej działalności są samochody ciężarowe lub specjalistyczny sprzęt budowalny wartość ta wzrasta do ponad 1000 niutonometrów. W przypadku profesjonalnych serwisów warto przemyśleć zakup zestawu kluczy z różnymi wartościami momentu obrotowego, dostosowanych do poszczególnych zadań takich jak obsługa śrub przy głowicy oraz pokrywie zaworów. Wyposażenie warsztatu w zestaw kluczy o różnych momentach i dopasowanie nakładek zagwarantuje ogromną oszczędność czasu i możliwość obsługi większej ilości klientów.

Zasada działania kluczy udarowych

Klucze udarowe możemy podzielić na 2 kategorie:
  1. Pneumatyczne klucze udarowe
  2. Elektryczne klucze udarowe (akumulatorowe i zasilane z sieci)
W przypadku pneumatycznych kluczy udarowych elementem napędzającym jest sprężone powietrze. Warsztaty korzystające z tej technologii muszą być wyposażone z wydajną sprężarkę, która zapewni ciśnienie z rzędu 6-8 barów, aby spokojnie zasilić pneumatyczny klucz udarowy. Właśnie z tego powodu klucze te raczej wykorzystuje się do profesjonalnych zastosowań, natomiast nie wyklucza to zastosowań domowych - elementem koniecznym jest wydajna sprężarka.

Przy doborze odpowiedniego klucza warto pamiętać o dobraniu odpowiedniej wielkości końcówki do mocowania przewodu pneumatycznego. Wybór odpowiedniej zapewni swobodny przepływ powietrza i pełne wykorzystanie możliwości pneumatycznego klucza udarowego. Istotnym faktem jest informacja, że rozmiar podawany jest w calach.


Elektryczny klucz udarowy
jest rozwiązaniem częściej spotykanym, w domowych warsztatach. Metoda działania jest bardzo podobna do pneumatycznych, natomiast napędzana jest przez prąd – w zależności od modelu i producenta, albo z gniazdka elektrycznego albo z wbudowanych akumulatorów. Wykorzystanie wbudowanych akumulatorów sprawia, że rozwiązanie jest nie tylko bardziej poręczne, ale przede wszystkim można z niego korzystać w różnych lokalizacjach bez wykorzystania skomplikowanej i specjalistycznej infrastruktury.

Specjalistyczne rozwiązania – postaw na profesjonalistów

Przez wzgląd na specyfikę branży i dużą konkurencję istnieje bardzo wielu producentów kluczy udarowych. Najbardziej cenionymi i znanymi w branży są:
Jakość rozwiązań zastosowanych przez tych producentów stoi na najwyższym poziomie, stosunek jakości do ceny również jest bardzo przyzwoity. Zakupiony sprzęt będzie gwarancją długiej i bezproblemowej eksploatacji.