Lampy do obrabiarek halogenowe lub z diodami LED. W jaki sposób należy je wybierać?

Jednym z kluczowych czynników wpływających na jakość i bezpieczeństwo wykonywanej pracy jest sposób oświetlenia obszaru roboczego. Współcześnie w przemyśle stosuje się w tym celu nowoczesne lampy LED lub lampy halogenowe, które zapewniają każdemu stanowisku dokładnie taki kąt padania i intensywność światła, jakie odpowiadają wykonywanej czynności oraz wykonującej ją osobie.

Dostosuj oświetlenie LED do obrabiarek, przy których pracujesz

W wyborze oświetlenia do obrabiarek szczególne znaczenie ma dostosowanie rodzaju lampy do stanowiska pracy oraz preferencji samego pracownika. W przypadku dostosowania lampy do stanowiska pracy, chodzi przede wszystkim o taki dobór lampy, aby ta dysponowała jasnością oraz kątem rozsyłu światła właściwymi dla potrzeb realizowanego na tym stanowisku zadania. Nowoczesne lampy LED do obrabiarek produkowane są w tak wielu wersjach, iż ich właściwy dobór pod tym względem nie powinien stanowić żadnego problemu.Należy jednak pamiętać, iż chodzi tu nie tylko o dopasowanie samej oprawy oświetleniowej, ale też źródła światła. Dlatego warto dobrze poznać właściwości konkretnych typów diod LED, zwłaszcza tych najchętniej stosowanych jako źródła światła w lampach maszynowych. Przykładem jest tu dioda LED 2W potrójna, będąca źródłem światła w lampie maszynowej LED giętkie ramię JHL-20FT – stanowiącej klasyczne oświetlenie LED do obrabiarek. Znajomość charakterystyki tego typu diody pozwala nie tylko lepiej wybrać oprawę oświetleniową, ale też dostosować jej ustawienie do potrzeb wykonywanej pracy, ponieważ (jak widać to na załączonym wyżej rysunku) siła strumienia światła zmienia się wraz z odległością dzielącą diodę od oświetlanej powierzchni.

Dopasuj lampy do obrabiarek i do swoich preferencji

Lampy techniczne, lampy warsztatowe czy też lampy do obrabiarek dobierane są nie tylko z uwagi na rodzaj pracy wykonywanej przy stanowisku, jakie mają oświetlać, ale też pod kątem osobistych preferencji pracującej tam osoby. Czynnik ten jest co najmniej tak samo ważny, ponieważ każdy specjalista posiada nieco inną, indywidualną charakterystykę wykonywanej pracy i inne z tego tytułu potrzeby.I tak jedni preferują lampy halogenowe do obrabiarek, inni stawiają na oświetlenie LED, jedni wolą oprawy mocowane na dłuższym ramieniu, inni z kolei wybierają ramię krótkie. Różnorodność oferty oświetlenia pozwala na szczęście na wybór zgodny idealnie z oczekiwaniami. Stąd, na przykład, lampy do obrabiarek osadzone na dłuższym ramieniu mogą mieć to ramię sztywne, trójprzegubowe, jak w przypadku lampy technicznej maszynowej LED (średnie ramię) JWL-50RM lub też ramię giętkie, co można spotkać między innymi w przypadku lampy technicznej maszynowej LED 240V JWL-50FT, posiadającej dodatkowo sterownik LED wbudowany w podstawę.Oświetlenie LED do obrabiarek to przede wszystkim lampy, ale nie tylko. Bardzo ważną częścią oferty przemysłowych systemów oświetleniowych stworzonych z myślą o odpowiednim doświetlaniu stanowiska pracy są podświetlane szkła powiększające, takie jak chociażby model JFL-30MEB. Źródłem światła tego typu lamp (zasadniczo urządzenia te do lamp właśnie należy zakwalifikować) zwykle są diody LED i tak też jest w przytoczonym przykładzie. Poszczególne modele różnią się za to od siebie całą masą szczegółów, w tym między innymi rodzajem podstawy, budową ramienia czy sposobem zamocowania.