Maty na stanowisku pracy, czy warto jest stosować i dlaczego są tak istotne?

Tytuł już niejako sam odpowiada na zadane w nim pytanie, specjalne maty na stanowisku pracy warto stosować – z wielu powodów, a ten artykuł ma za zadanie wskazać przynajmniej kilka z nich. Głównymi zadaniami, za które odpowiadają takie maty to poprawa bezpieczeństwa pracownika oraz zapewnienie komfortu pracy.

Nie(bezpieczeństwo)

 
Poślizgnięcia czy potknięcia mogą uchodzić za niegroźne, ale badania pokazują, że należą do jednych z najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy. W miejscach użyteczności publicznej zagrożeni są zarówno pracownicy, jak i Klienci.

Do tego typu wypadku mogą się przyczynić przede wszystkim rozlane płyny takie jak oleje czy smary, ale to nie tylko one stanowią zagrożenie. Wypadek może spowodować także luźne zanieczyszczenia: wióry lub proszek. Dochodzimy w końcu do krzywych lub źle utrzymanych podłóg, które również zwiększają ryzyko.

By ryzyko takie wyeliminować lub chociaż zmniejszyć należy dbać o stan podłóg i utrzymywać je w jak najlepszej kondycji, nie powinny leżeć na nich kable i inne przedmioty. Należy również edukować pracowników odnośnie zagrożeń. Rozwiązaniem, po które warto sięgnąć, by zabezpieczyć innych przed upadkiem jest mata antypoślizgowa.

Komfort a zdrowieDługotrwałe stanie na twardej powierzchni przez może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych. W pozycji stojącej nasze mięśnie obkurczają się, co powoduje zmniejszony przepływ krwi. To z kolei objawia się bólem mięśni i stawów oraz zastój krwi. Ponad to, stanie przez dłuższy czas powoduje pronację lub nadmierne spłaszczenie stóp. Najsilniejszy ból w dolnych partiach pleców występuje u osób stojących dziennie przez 4 godziny lub dłużej.

Maty antypoślizgowe piankowe marki COBA EUROPE mają bardzo dobre właściwości antyzmęczeniowe. Podnoszą komfort pracy na twardych i zimnych posadzkach, amortyzując i izolując od podłoża. Na stanowiskach pracy jednozmianowej wystarczą maty piankowe jednowarstwowe wykonane z miękkiej, dobrze amortyzującej, ale mniej trwałej pianki PCV.

Do pracy dwu i trzyzmianowej lepsze są maty antypoślizgowe piankowe 2-warstwowe z warstwą spodnią wykonaną z miękkiej pianki PCV oraz warstwą wierzchnią wykonaną z twardego, odpornego na zużycie PCV z fakturą antypoślizgową.


Maty antyzmęczeniowe są zaprojektowane tak, aby wymuszać naturalne i niedostrzegalne ruchy ciała, co wywołuje delikatne ruchy mięśni łydek i nóg. Wpływa to pozytywnie na krążenie krwi i zapobiega jej zastojowi w żyłach, co jest przyczyną odczuwania zmęczenia. To także niższe prawdopodobieństwo wypadków i większa wydajność pracownika. Inne korzyści to mniej czasu pracy straconego na skutek urazów oraz spełnienie wymagań BHP.

Maty nie mogą być zbyt miękkie. Zbyt intensywne amortyzowanie może mieć konsekwencje negatywne. Za duża „miękkość” lub uginanie się, może zwiększyć zmęczenie, ponieważ mięśnie będą przepracowane. Podłogowe maty antyzmęczeniowe wykonane są w taki sposób, aby zwiększać wydajność oraz zadowolenie pracującej na niej osobie.

Korzyści wynikające z korzystania z mat antyzmęczeniowych:

- Zmniejszenie bólu pleców i stresu wywołanego długotrwałym staniem
- Zmniejszenie ryzyka poślizgu i urazu związanego z upadkiem
- Zapobieganie wpadkom w wyniku dużego zmęczenia
- Zwiększenie produktywności pracownika w związku z wyższym komfortem pracy