Otwornice: rodzaje i zastosowanie
 
W tym artykule chcemy zapoznać Państwa z tematyką otwornic, ogólnie rzecz ujmując: przyrządów służących do wykonywania otworów o większych średnicach w różnych rodzajach materiałów.

Z naszego doświadczenia wynika, iż otwornicom nie poświęca się zbyt wiele uwagi, ponieważ nie są one stricte narzędziami, a jedynie akcesoriami do narzędzi. Można je bowiem przymocować do wiertarek lub szlifierek, bez nich, są praktycznie bezużyteczne. To jednak nie pozwala na lekceważenie otwornic – akcesoriów, które mogą wycinać otwory praktycznie w dowolnym materiale, o ile zostaną właściwie dobrane, a pomóc ma w tym poniższy tekst.Otwornice przeważnie opisane są jedynie jedną nazwą materiału, który można przy ich pomocy obrabiać, jednak w praktyce są bardziej uniwersalne:
  • otwornica do betonu: to klasyczna otwornica bimetalowa, którą można wykorzystać również do puszek elektrycznych. Jest dosyć twarda, ale w czasie pracy stosunkowo szybko się nagrzewa, dlatego trzeba wybrać otwornicę jak najlepszej jakości, bo taka będzie miała najlepszą wytrzymałość;
  • otwornica do drewna: w znakomitej większości przypadków są to otwornice wykonane z metalu o niedużej twardości. Dzięki temu ich cena jest dość niska, otwornice te nie muszą być z twardszych materiałów, ponieważ drewno nie będzie stawiało im dużego oporu;
  • otwornica do blachy: jej specyfikacja zależna jest od typu blachy. Cienkie arkusze obrabia otwornica koronowa z korundu, natomiast grubsze arkusze albo metalowe przedmioty, obrabia twarda otwornica do stali nierdzewnej. Otwornica do stali to niejednokrotnie koronka diamentowa, która ma gładki rant, ale skutecznie i precyzyjnie wycina otwory;
  • otwornica do gresu: musi być bardzo precyzyjna, aby brzegi powstających otworów były równe i w czasie wykonywania otworów nie pękały. Najlepszą są otwornice twarde.
  • otwornica do szkła: wykończona jest diamentowym pyłem, posiada delikatne zęby, którymi stosunkowo powoli ściera szkło. W tym przypadku najważniejszą sprawą jest precyzja, ponieważ niedokładne cięcie spowoduje pękanie materiału. Jest to jedyny typ otwornicy, którego nie da się zastąpić.
Natomiast otwornice na których chcemy skupić największą uwagę są otwornice do metalu wykonane ze stali bimetalicznej.

Otwornice bimetalowe wykorzystywane są przez hydraulików, elektryków, serwisantów. Dzięki charakterystyce stali, z której są wykonane można nimi wiercić w prawie każdej stali i metalach, drewnie, tworzywach sztucznych czy płytach gipsowo-kartonowych.

Do otwornic tych stosowane są odpowiednie dla danego rozmiaru adaptery, które posiadają na przykład uchwyt sds-plus lub uchwyt sześciokątny. Oferujemy też zestawy otwornic w kilku rozmiarach wraz z adapterami dostępnych w praktycznych walizkach.

Rodzaje otwornic HSS BI metalowych:
 
Otwornice HSS Bi metal ze stałym uzębieniem:

Otwornica ze stałym uzębieniem - do wycinania otworów w arkuszach różnych materiałów o grubości do 3 mm. Do wykonywania wysokiej jakości otworów w drewnie, stali, mosiądzu, brązie, żeliwie, aluminium i tworzywach sztucznych. Część skrawająca wykonana z hartowanej stali HSS jest przyspawana do wytrzymałego korpusu ze stali stopowej. Odporna na wykruszenia konstrukcja do długotrwałej pracy; praktycznie niezniszczalna.

Otwornice HSS Bi metal z uzębieniem zmiennym: Otwornice o zmiennym uzębieniu ze stali bimetalicznej HSS. Piły te charakteryzują się wyjątkowo dobrymi parametrami cięcia, które zostawia gładkie, dobrze wykończone powierzchnie, przy znacznej redukcji hałasu przy pracy, szczególnie do cięcia rur kątowników itd. Dzięki korzystnej konstrukcji osiąga się także szybkie odprowadzanie wiórów.Otwornice HSS Bi metal z zębami w węglika spiekanego:

Otwornice z zębami z węglika spiekanego Kennedy® mają trwałość do 10 razy dłuższą niż standardowe wycinaki do otworów i są dużo bardziej odporne na zużycie i działanie temperatury powstającej wskutek tarcia, niż tradycyjne otwornice, co powoduje, że stanowią najlepszy wybór jako narzędzia do obróbki trudnych w obróbce materiałów takich jak płytka ceramiczna, stal nierdzewna. Do otwornic z węglika spiekanego Kennedy® stosuje się standardowe trzpienie mocujące. Można jest znaleźć klikając tutaj.Trzpienie mocujące:

Precyzyjnie wykonane, gwintowane trzpienie, gwarantują dokładne mocowanie otwornic marki Kennedy z uzębieniem prostym i zmiennym. Trzpienie wykonane są ze stali stopowej, tak zaprojektowane, żeby zapewnić szybką wymianę otwornicy lub wiertła - pilota HSS. Dostępne w wykonaniu sześciokątnym, okrągłym lub pod wiertło SDS Plus.Cechy otwornic ze stali HSS:
  • bardzo trwałe otwornice z przeznaczeniem co cięcia stali nierdzewnej, wyposażone w zęby z węglika lub w zęby wykonane z stali bimetalicznej HSS z extra kobaltem;
  • posiadają zęby poddawane specjalnej obróbce co powoduje, że bardzo dobrze radzą sobie ze stalą nierdzewną.

Ogólne zasady doboru otwornic

Przeznaczenie wynika jednak wyłącznie z typu zastosowanego materiału na zęby otwornicy i kształtu samych zębów: inne ma otwornica do styropianu, a inne otwornica do drewna. Oczywiście w dobrych sklepach rozróżnienie może być poprowadzone dalej i można kupić otwornice przeznaczone specjalnie do obróbki twardego lub miękkiego drewna albo specyficznych gatunków betonu.
  • Kształt zębów ma duże znaczenie, ponieważ pozwala na gładkie zagłębianie się otwornicy w obrabiany materiał bez strzępienia krawędzi i bez nadmiernego obciążania sprzętu. Zęby mogą mieć różny profil, odmienną wysokość i może być ich różna ilość na obwodzie otwornicy.
  •  
  • Materiał, im jest twardszy, tym twardsze elementy może obrabiać. Teoretycznie można oczywiście diamentową otwornicą wycinać otwory w meblach, ale mija się to z celem, bo z tym zadaniem równie dobrze poradzą sobie tańsze otwornice wykonane z innych materiałów.
Zestawy wierteł koronowych ze stali HSS, bimetalowych

Zestawy dostępne w naszym sklepie przeznaczone są do dokładnego wykonywania otworów między innymi w drewnie, stali, mosiądzu, brązie, żeliwie, aluminium i w tworzywach sztucznych. Zestawy pakowane są w kasety z tworzywa anty-udarowego co ułatwia ich transport i przechowywanie. Każdy zestaw zawiera zakres wymiarowy otwornic zgodny z przeznaczeniem. Posiadanie zestawu otwornic ma wymiar bardzo praktyczny i uniwersalny. Znajdą miejsce zarówno w skrzynce każdego montera czy hydraulika, ale też w przydomowym warsztacie ambitnego amatora majsterkowicza.