Bardzo wiele osób dokonujących prac pomiarowych nie wyobraża sobie skutecznego działania bez zastosowania odpowiedniej jakości poziomicy. Jak pokazują rynkowe trendy coraz popularniejsze są w tym aspekcie poziomice laserowe. Ich głównym zadaniem jest wyznaczanie za pomocą wiązek lasera linii płaszczyzny poziomej, skośnej a także kąta prostego. W stosunku do tradycyjnych sprzętów tego typu mają one bardzo wiele zalet o których piszemy poniżej.

Jak działa poziomica laserowa?

Urządzenia te potocznie zwane są skrótowo “laserami” i wykorzystywane mogą być one podczas bardzo wielu zadań. Dla niedoświadczonego majsterowicza biorącego do ręki poziomicę laserową pewnym zaskoczeniem może być to, że nie znajdzie on na niej tradycyjnej libelki pozwalającej wyznaczać poziom. Gdy jednak tylko zastanowimy się nieco bardziej to bardzo łatwo będziemy mogli znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Otóż w poziomicach laserowych rolę libelki przejmuje po prostu wiązka lasera. Jak stosować poziomicę laserową by wyznaczyć więc poziom? Najważniejsze jest tu właściwie ułożenie narzędzia i zabezpieczenie go przed niepożądanymi ruchami. Pamiętajmy, że każde nawet najmniejsze drganie może mieć wpływ nie tylko na komfort użytkowania, lecz także na zaburzenie wykonywanego pomiaru. Z tego też powodu dobrze jest zastosować specjalny statyw do poziomic laserowych, który na szczeście bardzo często sprzedawany jest już w komplecie z samym narzędziem. Zastosować możemy również specjalny uchwyt, lecz nie da się ukryć, że w tym przypadku w porównaniu do wspomnianego wczesniej statywu pozbawiamy się dośc istotnej użyteczności jaką jest regulacja dowolnej wysokości.

Poziomica laserowa – jaką wybrać?

Kiedy już wiemy, że poziomica laserowa może być tym sprzętem, którego potrzebujemy to nie pozostaje nam już nic innego jak tylko dokonać zakupu. Tutaj jednak wiele osób może napotkać kłopot w postaci tego jaką poziomicę laserową wybrać? By udzielić odpowiedzi na to pytanie warto najpierw ustalić, gdzie będziemy chcieli takie narzędzie stosować. Rozważyć więc trzeba czy poziomicę chcemy zastosować na zewnątrz czy też wewnątrz. Nawet sama poziomica laserowa może nie wystarczyć, gdy mówimy o tym pierwszy przypadku. Padające światło słoneczne podczas pomiaru może bowiem sprawić, że widocznośc wiązki lasera będzie praktycznie zerowa co za tym idzie również dokonanie odczytu na poziomicy będzie po prostu niemożliwe. Rozwiązać taki problem mogą pomóc specjalne czujniki, które umieszczane są w niektórych modelach poziomic. Zwiększają one widoczność linii dostosowując jej natężenie do panujących warunków oświetleniowych więc będą idealnym wyjściem w sytuacji wykonywania prac z poziomicami na zewnątrz.

Trudno rzecz jasna wskazać konkretne modele, gdyż wiele zalezy od indywiduanych potrzeb, lecz wartą uwagi może być poziomica PLL5 Bosch oraz PLL 1P Bosch. Dla nieco bardziej wymagających użytkowników ten renomowany niemiecki producent oferuje miedzy innymi laser krzyżowy GLL 3-80P Bosch skatalogowany pod numerem 0601063S00, który sprosta nawet najtrudniejszym zadaniom pomiarowym. Dodatkowo warto dodać, że lasery pomiarowe GLL 3-80P dostarczane są w wysokiej jakości walizce.

PLL1P
Bosch
Poziomica laserowa a wielkość pomieszczenia

Jak potwierdzą z pewnością budowlani praktycy dla kwestii skutecznego stosowania poziomicy laserowej istotne są nie tylko warunki oświetleniowe, lecz także przestrzeń w której ją wykorzystujemy. Nie kazdy bowiem model poziomic będzie charakteryzował się takim samym zasięgiem. Wybierając zatem tego typu narzędzie koniecznie musimy dostosować jego parametry do pomieszczenia w którym wykonywać będziemy prace pomiarowe. Jesli chodzi natomiast o konkretne dane to bardo wielu producentów okresla, iż pełną skuteczność takie urządzenia miernicze uzyskują na odległość od 10 do 20 metrów. Oczywiście technologia pozwala już radzić sobie i z takimi przeciwnościami. Gdy mamy więc do czynienia z większą odległoscią to wówczas należy zastosowac specjalne detektory, które w praktyce wydłużą zasięg działania nawet do kilkuset metrów.

Poziomica laserowa a inne rodzaje poziomic

Jak już wczesniej wspomnieliśmy to jaką poziomicę wybrać będzie zależało od rodzaju wykonywanych prac. Kiedy więc warto postawić na poziomicę laserową a kiedy na jej tradycyjne odpowiedniki? W poniższej tabeli przedstawiamy wady oraz zalety poszczególnych typów:
 
  Poziomica analogowe Poziomica cyfrowa Poziomica laserowa
Plusy - Niewielka cena
- Łatwość pomiaru
- Prostota użytkowania
- Wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne
- Wysoka precyzja pomiarowa
- Możliwość pomiaru kątów
- Wysoka precyzja pomiarów
- Doskonała do pracy w pomieszczeniach
Minusy - Brak możliwości pomiaru kąta
- Większe ryzyko nieprecyzyjnego pomiaru
- Większa cena
- Koniecznośc stosowania zewnętrznych źródeł energii (np. baterie)
- Dłuższy czas pomiaru
- Większa cena
- Koniecznośc stosowania zewnętrznych źródeł energii (np. baterie)
- Mniejsza wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne

Jak zatem widać wybór poziomicy nie jest wcale taki łatwy jakby mogło się początkowo wydawać. Niemniej jednak szeroka oferta profesjonalnych sklepów z narzędziami oraz fachowe doradztwo sprawiają, że poszukiwania stają się zdecydowanie prostsze.