W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, jaka jest różnica pomiędzy takimi narzędziami ręcznymi, jak: punktaki, wybijaki i przecinaki. Sprawdź i dowiedz się, jakie narzędzie powinieneś wybrać zgodnie z własnymi potrzebami!

Charakterystyka produktów

Krótko mówiąc, punktaki, wybijaki i przecinaki są to produkty przeznaczone do przecinania, wybijania, cięcia, uderzania w zależności od sytuacji i używanego narzędzia. Czym dokładnie różnią się między sobą i jakie są ich cechy charakterystyczne?

Punktaki

Są to narzędzia przeznaczone do oznaczania punktu na materiale, który będziemy obrabiać, np. wiercić, ograniczając niekorzystny efekt przesuwania się wiertła po powierzchni materiału. Wyróżniamy:

  • standardowe punktaki, które poprzez uderzenie młotkiem zostawiają ślad, tj. punkt, na podstawie którego przechodzimy do dalszej pracy z obrabianym asortymentem. Przykład:
Punktak ślusarski l-135 lakierowany 1-451-07-101 Kuźnia
  • punktaki automatyczne, które znakują materiał dzięki zastosowaniu silnej wewnętrznej sprężyny poruszającej stalową, hartowaną iglicą. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i siłę, gdyż nie musisz już używać do pobijania młotka. Punktak nie wymaga naciągania sprężyny – odbywa się to w sposób automatyczny. Bezpośrednio po dociśnięciu iglicy do materiału i uderzeniu, możemy powtórzyć czynność, zaznaczając kolejny punkt. Przykładem jest chociażby:
Punktak automatyczny centrujący 3x150mm 32AU Beta.

Wybijaki

Wybijaki pozwalają na usuwanie zawleczek, sworzni, tulejek. Sprawdzają się także przy demontażu spinek tapicerki czy zderzaków, zawiasów, klamek itp. Niektórzy użytkownicy stosują wybijaki do wybijania śrub, kołków, nitów czy zawleczek. Zastosowanie wybijaków znacząco przyśpiesza i ułatwia demontaż zbędnych elementów, których chcemy się pozbyć ze sprzętu, np. który naprawiamy. Wybijaków używamy poprzez uderzenie młotkiem i mechaniczne usunięcie elementu, który chcemy zdemontować. Najczęściej wyprodukowane są ze stali chromowo-wanadowej, w celu zachowania lepszej jakości i dłuższego czasu użytkowania, są również dodatkowo ocynkowane i chromowane. Przykładem wybijaków jest chociażby zestaw wybijaków tulejowych standardowych 6szt. KEN5182420K Kennedy.

Przecinaki

Jest to kolejny rodzaj narzędzi ręcznych przeznaczony do prac murarskich, konstrukcji z kamienia i metali zimnych. Ostro zakończona, płaska krawędź sprawia, że poprzez uderzenie młotkiem z łatwością odcinasz/przecinasz zbędny element danego materiału, który podlega obróbce. Produkowane są głównie ze stali chromowo-wanadowej. Bardzo często używane w branży budowlanej i mechanice samochodowej. Dostępne w ofercie większości marek narzędziowych występujących na rynku. W naszym sklepie kupisz m.in.: zestaw przecinaków płaskich 3 szt. 12x150, 18x200, 25x255 mm KEN5057160K Kennedy.

przecinaki-wybijaki-punktaki

Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą i wyboru odpowiedniego narzędzia do swoich potrzeb i celów!