Suwmiarki są jednymi z najpowszechniej narzędzi używanych w zakładach produkcyjnych oraz warsztatach. Pomimo tego, wielu początkujących majsterkowiczów ma problemy z ich sprawną obsługą. Dziś rozwiążemy ten problem opisując dokładnie to, jak działa suwmiarka i jaką warto wybrać.

Podziałki na suwmiarce

Suwmiarka stosowana jest do wykonywania różnego rodzaju pomiarów, w tym pomiarów długości, średnicy oraz grubości. Dokładność z jaką tego typu działanie jest wykonywane wahać się może od 0,1mm do więcej. Zasadniczo budowa suwmiarki nie jest skomplikowana, gdyż narzędzie to składa się z dwóch części, czyli ruchomej i nieruchomej. Na ruchomej części naniesiona jest specjalna podziałka, natomiast w sekcji nieruchomej znajduje się podziałka milimetrowa. Każda z nich ma oczywiście swoje zastosowanie podczas pracy i pozwala na jeszcze dokładniejszy odczyt.

Suwmiarka noniuszowa 150mm Mitutoyo

Jak działa suwmiarka?

Aby dokonać pomiaru w sposób właściwy, należy najpierw włożyć do narzędzia pożądany przedmiot. Znajdować się on musi pomiędzy szczękami danej suwmiarki. Rozmiar przedmiotu możemy odczytywać z dokładnością co do jednego milimetra. Oczywiście niektóre suwmiarki posiadają także tak zwany głębokościomierz. Dzięki niemu możliwe jest z kolei dokonywanie również pomiarów głębokości. Pełna liczba milimetrów osiągana przy pomiarze jest wskazywana przez zerową kreskę noniusza, natomiast liczba po przecinku to numer kreski noniusza, który pokrywa się z kreską umieszczoną na skali głównej.

Zastosowanie suwmiarki noniuszowej

Suwmiarka elektroniczna to większa wygoda

Wielu majsterkowiczów oraz profesjonalistów zamiast suwmiarek noniuszowych preferuje używanie suwmiarek elektronicznych. Zasadniczo są one nieco droższe od tych z tradycyjną podziałką, lecz tutaj sporą zaletą jest wygoda stosowania. Aby dokonać pomiaru wystarczy bowiem jedynie włączyć narzędzie przyciskiem „ON”, a następnie postępować jak przy tradycyjnym sprzęcie. Suwmiarki elektroniczne będą więc umożliwiać nam o wiele prostszy i szybszy pomiar, co dla sporej ilości osób ma duże znaczenie. Warto dodać, że w każdym rodzaju suwmiarki trzeba pilnować, aby przedmiot był dobrze umieszczony w szczękach i dokładnie do nich przylegał. Pamiętać trzeba także o tym, by przy każdym pomiarze wyświetlacz na suwmiarce był wyzerowany.Suwmiarka elektroniczna – jaką kupić?

To jaką suwmiarkę elektroniczną kupić często może sprawiać spory kłopot. Obecnie dość duży wybór w tym asortymencie powoduje, że wiele osób ma problem z doborem odpowiedniego narzędzia. Można tu jednak śmiało wskazać pewnych liderów, do których należy, chociażby słynna suwmiarka elektroniczna 150mm Mitutoyo. Ta japońska marka od wielu lat tworzy narzędzia pomiarowe najwyższej jakości.