Podczas wykonywania pracy zarówno zawodowej jak i przydomowej, gdy mamy styczność z materiałami niebezpiecznymi, wybuchowymi lub łatwopalnymi powinniśmy zachować szczególne bezpieczeństwo, wymaga tego nie tylko zdrowy rozsądek, ale również przepisy prawa oraz zasady BHP w przypadku pracowników i pracodawców. Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnia nie tylko odpowiedni strój, ale również bezpieczne i odpowiednio dopasowane do wykonywanych działań narzędzia nieiskrzące.


Niska twardość i wysoka trwałość – jak to możliwe?Specyfika narzędzi wykorzystywanych przy tego typu pracach wymaga od producentów połączenia sprzecznych właściwości – niższej od materiału obrabianego twardości przy zachowaniu możliwie długiej trwałości. Takie rezultaty są możliwe przy wykorzystaniu najnowszej technologii produkcji z wykorzystaniem stopu miedzi i berylu. Wcześniejsza technologia była oparta na produkcji narzędzi ze stopów brązu. Wykorzystanie stopu miedzi i berylu znacznie zwiększa trwałość narzędzi przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznej wartości twardości.

Materiały niebezpieczne, łatwopalne i wybuchowe – narzędzia tylko dla profesjonalistów?
Narzędzia wykonywane w technologii zapobiegającej powstawaniu iskier są wykorzystywane w branżach związanych z wydobyciem, składowaniem, transportem kopalin, gazów i paliw, ale również podczas wykonywania wszelkiego rodzaju prac budowlanych związanych z infrastrukturą gazociągową, stacjami paliw, czy rozwiązaniami z wykorzystaniem materiałów wybuchowych. Szczegółowo reguluje to nie tylko polskie prawo ale również dyrektywy unijne - 94/9/WE z późniejszymi zmianami. Takie narzędzia są również bardzo przydatne w branżach związanych z motoryzacją przy naprawach układów paliwowych w samochodach oraz przyłączach i demontażu instalacji gazowych.  Narzędzia te również przydają się w domowym warsztacie, zwłaszcza jeśli lubimy majsterkować i nie straszne są nam małe i duże przedsięwzięcia budowalne.Rodzaje narzędzi nieiskrzących

Asortyment narzędziowy jest bardzo bogaty, w zależności od sytuacji możemy posłużyć się między innymi:
 1. kluczem trzpieniowym – znanym też jako klucz imbusowy, skierowany dla śrub z sześciokątnym otworem w łbie do odkręcania. Śruby te sosowane są w miejscach gdzie dostęp jest ograniczony a wymagają dużej wytrzymałości.
 2. kluczem oczkowym – stosowane przy śrubach o sześciokątnych łbach narzędzie, do pracy w łatwo dostępnych miejscach, dzięki dwunastokątowemu profilowi głowicy umożliwia bezpieczne i szybkie odkręcenie
 3. kluczami jednostronnymi do pobijania – znajdujące zastosowanie w sytuacjach kiedy potrzebne jest użycie dużej siły, charakteryzujące się duża wytrzymałością na wstrząsy
 4. klucze płaskie – najbardziej klasyczne narzędzie do odkręcania śrub z sześciokątnymi łbami, umożliwia pracę w łatwo dostępnych miejscach. Klucze płaskie są najbardziej popularnym przykładem narzędzi.
 5. szczypcami, kombinerkami lub kleszczami – narzędzia do precyzyjnego chwytania, ściskania i osadzania
 6. młotkiemnarzędzie do uderzania materiału w celu jego obróbki lub uderzania w inne narzędzie w celu wykonywania określonej czynności
 7. klinem – element używany w celu rozpierania materiału
 8. wkrętakiem – potocznie nazywanym śrubokrętem, narzędzie służące do obsługi śrub i elementów z płaskim lub krzyżakowym wycięciem w łbie śruby.
 9. kluczami do zaworów – specjalistyczne narzędzia dedykowane do instalacji wszelkiego rodzaju zaworów
 10. kluczami nasadowymi – posiadające dopasowane końcówki do śrub, zazwyczaj osadzone są na łatwym w użyciu pokrętle przenoszącym siłę na odkręcaną śrubę. Dzięki różnej gamie akcesoriów umożliwiają odkręcenie śrub w trudno dostępnych lokalizacjach.
 11. dźwigniami, łapami i łomami – narzędzie proste służące do dźwigania, podnoszenia lub rozbijania materiału.
Narzędzia gwarantują nam nie tylko bezpieczeństwo podczas prac ale również trwałość dzięki zastosowaniu najnowszej technologii co przekłada się na wyższy zysk przedsiębiorstw i zadowolenie klientów.