Podstawowym narzędziem ręcznym, z jakim kojarzy nam się branża narzędziowa, jest klucz. Wydawać by się mogło, że to proste i wszystkim znane narzędzie. Ale czy na pewno? W tym artykule przedstawiamy podstawowe rodzaje kluczy. Zapraszamy do lektury!

Klucze płaskie jednostronne i dwustronne

Klucze płaskie jednostronne i dwustronne to narzędzia służące do dokręcania i odkręcania nakrętek i śrub, najczęściej o łbach 6-kątnych. Dzielimy je na:

  • metryczne,
  • calowe
Klucze płaskie jednostronne i dwustronne

Solidniejsze marki wykonane są ze stali stopowej chromowej lub chromowo-wanadowej.

Klucze oczkowe proste i wygięte

Klucze oczkowe proste i wygięte zdecydowanie ułatwiają pracę odkręcania śrub i nakrętek w miejscach trudno dostępnych. Najczęściej stosowane przez mechaników i pracowników różnych gałęzi przemysłowych. Stosowane tam, gdzie istotny jest pewny chwyt śruby i zapobieganie „ześlizgiwaniu” się klucza.

Klucze oczkowe proste i wygięte

Klucze fajkowe nasadowe

Klucze nasadowe to narzędzia służące do odkręcania i dokręcania śrub, nakrętek oraz obracania trzpieni, głównie tych dostępnych osiowo. Świetnie sprawdzają się przy odkręcaniu kół w samochodzie. Cechuje je prostota, a jednocześnie niebywała funkcjonalność. Wykonane są ze stali stopowej. Odpowiedni kształt ułatwia pokręcanie i gwarantuje pewny chwyt.

Klucze fajkowe nasadowe

Klucze rurowe

Klucze rurowe posiadają na końcach dwa gniazda w dwóch różnych rozmiarach. Napędem klucza rurowego jest pokrętło wkładane poprzecznie w nawiercony otwór w korpusie. Ten rodzaj kluczy jest bardzo popularny w branży motoryzacyjnej. Klucze wykonane są ze stali specjalnej chromowo-molibdenowej.

Klucze rurowe

Klucze trzpieniowe kątowe i typu T

Najpopularniejszym rodzajem kluczy trzpieniowychklucze imbusowe, zwane imbusami lub ampulami. Występują w kształcie „L” lub „T”. Natomiast do bardziej wymagających prac polecamy modele z końcówką kulistą. Zakończenie imbusów może być w kilku wariantach: kulka, Hex lub Torx. Wykonanie: stal chromowo-wanadowa.

Klucze trzpieniowe kątowe i typu T

Klucze płaskie nastawne

Klucze nastawne płaskie to narzędzie o zmiennym rozwarciu szczęk, które umożliwia przykręcanie i odkręcanie nakrętek i śrub o różnych rozmiarach. Jest to idealne narzędzie dla hydraulików, monterów, mechaników. Wykonanie: stal stopowa, oksydowana, precyzyjnie zahartowana.

Klucze płaskie nastawne

Klucze płasko-oczkowe

To jeden z podstawowych rodzajów kluczy, które są z jednej strony zakończone oczkiem, z drugiej zaś kluczem płaskim w tym samym lub innym rozmiarze. Oczko klucza pozwala na dokładniejsze uchwycenie śruby bądź nakrętki, co zwiększa efektywność wykonywanej pracy. Materiał wykonania: stal chromowo-molibdenowa.

Klucze płasko-oczkowe

Klucze hakowe

Klucze hakowe posiadają charakterystyczne szczęki w kształcie haka. Taki klucz radzi sobie świetnie z nakrętkami i śrubami mającymi zniszczone krawędzie, gdzie tradycyjne klucze mają problem.

Klucze hakowe