Oleje do gwintowania, to obok past, najpopularniejsze środki smarne. Mają one za zadanie zapewnić jak największą wydajność podczas procesu gwintowania. Czym charakteryzują się oleje i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Do czego stosuje się oleje do gwintowania?

Oleje do gwintowania znacznie zmniejszają tarcie na krawędzi skrawającej, dzięki czemu operator uzyskuje optymalizację gwintowania. W rezultacie stosowanie olejów podczas prac obróbczych zapewnia mniejsze zużycie narzędzi skrawających i gwarantuje doskonałe wykończenie powierzchni, z dbałością o najmniejsze detale. Prowadzi to do redukcji kosztów produkcyjnych oraz przyśpieszania całego procesu skrawania.

Oleje przemysłowe przeznaczone do gwintowania, wiercenia czy skrawania są zazwyczaj przeznaczone do obróbki wszystkich stali, z naciskiem na trudnoobrabialne. Wśród tych ostatnich wyróżniamy:
  • stal nierdzewną,
  • stal kwasoodporną,
  • stal o podwyższonej wytrzymałości na rozciąganie.
Kolejną zaletą olejów do gwintowania jest ich delikatna lepkość, która zapewnia podczas działań obróbczych szybsze odprowadzenie opiłków powstających w trakcie obróbki. Ponadto minimalizuje to powstawanie zadziorów oraz ochrania przed ich przyklejeniem się do gwintownika.

Jak wybrać dobry olej do gwintowania?

Wśród wiodących marek w zakresie olejów do gwintowania można wyróżnić: RTD LIQUID brytyjskiego producenta – firmy ROCOL czy TEREBOR, oferowany przez polską fabrykę FANAR, którego producentem jest francuski MOLYDAL. Zestawienie zamyka kolejny przedstawiciel brytyjskiego rynku, marka SHERWOOD dostarczana przez firmę CROMWELL.ROCOL RTD LIQUID to olej do gwintowania i wiercenia przeznaczony do obróbki metali trudnoobrabialnych, skierowany do prac w przemyśle ciężkim, warsztatach mechanicznych, narzędziowniach oraz działach utrzymania ruchu. Odznacza się bardzo wysoką jakością, ponadto gwarantuje sprawną i wydajną pracę podczas skrawania.TEREBOR, produkowany przez naszą rodzimą fabrykę narzędzi skrawających, jest bardzo popularny wśród polskich odbiorców. Jest to olej, który zapewnia precyzję wykonania oraz gwarantuje szybkość obróbki powierzchni i detali stalowych. Występuje w 3 gramaturach: 250ml, 500ml oraz 5L.Olej do gwintowania Sherwood STD jest olejem o łagodnym zapachu. Podczas obróbki pokrywa narzędzie cienką warstwą, która zmniejsza tarcie. Dzięki temu ułatwia prace przy gwintowaniu czy skrawaniu.

Dokonując wyboru, warto wziąć pod uwagę powyżej opisane cechy charakterystyczne dla różnych marek i dobrać olej, który najlepiej odpowie na nasze indywidualne potrzeby.