Podczas różnego rodzaju prac warsztatowych, bez względu na to, czy odbywają się one w przydomowym garażu, czy też w profesjonalnej pracowni niezbędny jest zestaw narzędzi, które umożliwią wykonanie większości prac. Młotek, zestaw śrubokrętów, kluczy płaskich, suwmiarka, poziomica, wkrętarka, wiertarka czy też lutownica, to najpopularniejsze narzędzia i elektronarzędzia, które możemy znaleźć w warsztacie każdego pasjonata majsterkowania. Jednak to tylko kropla w morzu i większość fanów manualnych prac w warsztacie posiada znacznie więcej sprzętów, które pozwalają im na wykonywanie przeróżnych prac. Począwszy od domowych czy samochodowych napraw, poprzez przeróbki lub renowację przedmiotów, aż do tworzenia zupełnie nowych rzeczy z drewna, metalu czy innego surowca. Jedną z grup narzędzi, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie, są różnego rodzaju pilniki i tarniki.
 
Podział pilników warsztatowych

Różnego rodzaju pilniki warsztatowe używane są do obróbki mechanicznej powierzchni. Pilniki służą do zdejmowania z powierzchni materiału obrabianego cienkiej warstwy wierzchniej, w celu uzyskania pożądanego efektu, wymiaru czy kształtu. W skład pilnika wchodzi uchwyt oraz część robocza z naciętymi zębami. Zęby w pilnikach nachylone są w jednym kierunku i ustawione skośnie w stosunku do osi narzędzia. Oferta pilników warsztatowych jest bardzo bogata i różnorodna.
W zależności do kształtu pilniki dzielimy na:
 
Ze względu na zastosowanie pilników wyróżniamy jeszcze:
 
Jeszcze jedna klasyfikacja pilników odnosi się do liczby nacięć, przypadających na centymetr części roboczej pilnika. Tutaj wyróżniamy:
  • pilniki zdzieraki
  • pilniki równaki
  • pilniki półgładziki
  • pilniki gładziki
Pilniki warsztatowe stosowane są najczęściej w ślusarstwie, ale używa się ich również w wielu innych obszarach. Można nimi piłować metal, drewno, czy też tworzywa sztuczne.
 
Charakterystyka pilników i ich zastosowanie

Pilniki warsztatowe mają indywidualne cechy charakterystyczne, które decydują o ich przeznaczeniu. Ze względu na kształt części roboczej, pilniki mogą być stosowane do obróbki różnego rodzaju i kształtu powierzchni. Pilniki kwadratowe zatem posłużą nam do piłowania kwadratowych lub prostokątnych otworów, z kolei pilniki trójkątne, świetnie sprawdzą się do piłowania płaszczyzn, które zbiegają się pod kątem ostrym, ponadto pilniki trójkątne znajdują zastosowanie w ostrzeniu pił. Pilniki owalne możemy użyć do piłowania otworów w owalnych główkach kluczy, natomiast pilniki igiełkowe przydadzą się tam, gdzie potrzebna jest precyzja, najczęściej używane są do piłowania małych przedmiotów i trudno dostępnych przestrzeni. Pilniki płaskie stosowane są najczęściej w ślusarstwie do obróbki metali lub do tworzyw sztucznych. Specjalną grupą pilników są tarniki, czyli pilniki do drewna oraz tworzyw sztucznych i metali miękkich. Tarniki najpowszechniej stosowane są w warsztatach stolarskich do wstępnego piłowania drewna. Jeżeli chcielibyśmy scharakteryzować zastosowanie pilników ze względu na ich „gęstość”, najogólniej możemy powiedzieć, że zdzieraków używa się do obróbki wstępnej materiału, równiaków używamy podczas wstępnego piłowania, półgładzików do wygładzania powierzchni, natomiast gładziki posłużą nam do ostatecznej, końcowej obróbki materiałów.