Suwmiarka jest jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przy wykonywaniu pomiarów różnorakich przedmiotów. Suwmiarka okaże się niezbędna w procesie produkcji, warsztacie, czy w gospodarstwie domowym. Przy jej pomocy można zmierzyć wymiary zewnętrzne i wewnętrzne oraz głębokości. Zakresy pomiarowe suwmiarek zawierają się w przedziale od 0 do 150 mm lub nawet do 3000 mm w największych urządzeniach dostępnych na rynku.
 
Rodzaje suwmiarek

Głównymi elementami, z których składa się każda suwmiarka są: prowadnica i suwak, powierzchnie pomiarowe (szczęki, wysuwka głębokościomierza) oraz urządzenie odpowiedzialne za odczyt pomiaru.

Suwmiarki dzielimy zatem na:

1) Suwmiarki noniuszowe zwane też analogowymi, korzystające z podziałki kreskowej wykonanej na prowadnicy oraz noniusz na suwaku.2) Suwmiarki zegarowe posiadające czujnik zegarowy oraz zębatkę na prowadnicy.
 


3) Suwmiarki elektroniczne (cyfrowe) mające wykonany na prowadnicy liniał pojemnościowy wraz z elektronicznym wyświetlaczem.


 
 
Klasa dokładności suwmiarek

Dokładność pomiaru suwmiarki zależy od dokładności urządzenia odczytowego, którym dana suwmiarka dysponuje.

Suwmiarki analogowe mają dokładność:
 • do 0,1 mm - noniusz 9 lub 19 mm,
 • 0,05 mm - noniusz 19 lub 39 mm,
 • 0,02 mm - noniusz 49 mm.
Suwmiarki cyfrowe i zegarowe mogą mieć dokładność nawet do 0,01 mm. Szeroki wybór cyfrowych suwmiarek znajdą Państwo w naszym sklepie tutaj.
Suwmiarki poddaje się wzorcowaniu zgodnie z Polską Normą dotyczącej przyrządów suwmiarkowych.

Jak prawidłowo mierzyć suwmiarką?

Suwmiarka analogowa
 1. Rozsuwamy szczęki suwmiarki oraz umieszczamy pomiędzy nimi badany przedmiot. Kolejno przesuwamy suwak, aby płaszczyzny stykowe szczęk zacisnęły się z na krawędziach mierzonego elementu.
 2. Odczytujemy pomiary z podziałek.
 3. Zerowa kreska noniusza pokazuje pełną liczbę milimetrów, a liczbę po przecinku wskazuje pierwszy numer kreski noniusza pokrywającego się z kreską skali głównej.
Polecamy suwmiarki analogowe dostępne w naszej ofercie tutaj

Suwmiarka zegarowa
 1. Wkładamy w szczęki suwmiarki mierzony element i je dociskamy.
 2. Liczbę pełnej ilości milimetrów przedmiotu pokazuje główna skala, a setne części milimetra odczytujemy na czujniku zegarowym
Suwmiarka elektroniczna
 1. Włączamy urządzenie i zsuwamy ze sobą szczęki. Następnie upewniamy się, że wskazania na wyświetlaczu wynoszą 0.
 2. Rozsuwamy szczęki, żeby ich rozstaw był większy od mierzonego elementu.
 3. Przykładamy narzędzie do przedmiotu i powoli dociskamy szczęki.
 4. Odczytujemy wynik z wyświetlacza.
 
Wady i zalety poszczególnych typów suwmiarek

Porównując 3 typy suwmiarek można wysnuć następujące wnioski:
 • Suwmiarka elektroniczna ma niezwykle szybki odczyt i wysoką dokładność, niezawodność na poziomie suwmiarki zegarowej i również cenę porównywalną do zegarowej.
 • Suwmiarka analogowa ma najmniejszą szybkość odczytu wyniku, niższą dokładność, jest natomiast niezwykle niezawodna oraz kosztuje najmniej.
 • Suwmiarka zegarowa będzie cechowała się wyższą szybkością odczytu i wyższą dokładnością, ale większą podatnością na uszkodzenia i zazwyczaj wyższą ceną.
Najważniejszymi cechami suwmiarek elektronicznych będą: długa żywotność baterii i automatyczny włącznik i wyłącznik. W warunkach trudnych należy używać suwmiarki cyfrowej z uszczelnioną obudową, która zabezpieczy elektronikę przed wpływem wilgoci. Najlepsza będzie też suwmiarka z dużym i czytelnym ekranem. Ułatwia on pracę w warunkach słabego oświetlenia. Jest to dobre rozwiązanie dla użytkowników domowych i profesjonalistów. Należy jednak cały czas mieć na uwadze, że jest to elektronika, która w niektórych warunkach zewnętrznych może zawieść. Dlatego praktycznie każda suwmiarka z elektronicznym odczytem wyposażona jest również w skalę noniuszową. Należy od czasu do czasu porównać wynik z wyświetlacza z wynikiem pomiaru na skali.

Suwmiarka noniuszowa jest dobra dla osób wykonujących pomiary rzadko lub pracujących w środowiskach zakłócających pracę urządzeń elektronicznych. Zaletą jest również to, że suwmiarka taka nie potrzebuje żadnego zasilania oraz jest niemal zupełnie odporna na czynniki atmosferyczne (przy odpowiednim dbaniu o narzędzie).
Niełatwo jest jednoznacznie wskazać, który rodzaj suwmiarek jest najlepszy. Zależy to od kilku czynników: celów i warunków do jakich chcemy ją stosować, niezawodności i dokładności pomiarów, a w końcu od ceny, którą jesteśmy na to urządzenie wydać.

Jak można zauważyć suwmiarki bez względu na typ jawią się jako uniwersalne urządzenia pomiarowe, które będą nie tyle przydatne, co nawet niezbędne w wielu sytuacjach zarówno w zakładzie produkcyjnym do kontroli jakości produkowanego elementu, ale też do amatorskiego użytku przy doborze np. śrub czy nakrętek.